reklama

Historia komunikacji miejskiej w Zgierzu. Sprawdźcie, ile nasi dziadkowie płacili za bilety [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Historia komunikacji miejskiej w Zgierzu. Sprawdźcie, ile nasi dziadkowie płacili za bilety [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia ZgierzaPierwszym tramwajem z Łodzi do Zgierza i z powrotem mieszkańcy pojechali w 1901 roku. Nie każdego jednak było stać na bilet, a częste awarie nowych połączeń sprawiały, że te niekoniecznie spełniały swoje zadanie.
reklama

W styczniu tego roku minęła 123 rocznica uruchomienia linii tramwajowej z Łodzi do Zgierza. Połączenia już na początku były relatywnie drogie. A ile płacono za bilet w latach 30-tych ubiegłego wieku?

Ceny biletów komunikacji miejskiej

Od samego początku uruchomienia linii tramwaj do Zgierza dzieci do 5 roku życia nie płaciły za bilety, a uczniowie płacili połowę ceny. Podział był również na drugą i trzecią klasę, a w przypadku większego zainteresowania możliwe było doczepienie dodatkowych wagonów.

Koszt uruchomienia łódzkiej sieci miał zwrócić się już w 1902 roku, a więc od tego czasu można było mówić o czystym zysku.

Należy jednak pamiętać, iż tramwaje były relatywnie drogim środkiem transportu. Na zakup biletu niejednokrotnie nie mogli pozwolić sobie robotnicy i urzędnicy niższego szczebla. W Łodzi powszechne stało się powiedzenie „jeździć jedenastką” – w czasach, gdy linii było 10, oznaczało to chodzenie pieszo.

reklama

Bilety komunikacji miejskie w latach 30-tych

Zgodnie z wydanym w latach 1932-33 Rozkładem Jazdy Kolei Elektrycznych Łódzkich i Dojazdowych tramwaj na trasie Łódź i Zgierz do placu Kilińskiego kursował co 20 minut. Do zgierskiego magistratu dojeżdżał co 40 minut.

Bilet II klasy na trasie Łódź - Zgierz kosztował 90 groszy (III kl. 60 gr.), Helenówek - Zgierz - 40 gr. (III kl. 25 gr.), Zgierz - Proboszczewice - 25 gr. (III kl. 15 gr.), bilet miesięczny (z fotografią) kosztował 30 zł.

W tamtym czasie pierwszy kilometr jazdy taksówką kosztował 1,20 zł (tyle samo, co kurs dorożką po mieście).

Bilet kolejowy na trasie Łódź Kaliska - Zgierz kosztował 80 gr. Zniesienie bagażu (do 50 kg) przez numerowego - 55 gr., a wykupienie przez niego biletu - 40 gr.

reklama

Należy jednak pamiętać, że wartość pieniądza w tamtym czasie była inna. Szacuje się, że jeden złoty w 1932 roku odpowiada obecnym ośmiu złotym.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama