Według legend, na długo przed tym jak powstał obecny kościół, w czasach, zanim ukształtował się nasz kraj, w tym miejscu miał być ważny punkt wierzeń przedchrześcijańskich.
Pierwsze wzmianki o kościele św. Katarzyny w Zgierzu
Informacje o świątyni, która znajdowała się w miejscu obecnego kościoła św. Katarzyny, pojawiły się w 1231 roku w Wielkanoc. Wówczas był to drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym odbył się zjazd książąt. Informacje o pojawieniu się w Zgierzu Konrad Mazowieckiego i Władysława Odonica spisał ówczesny biskup włocławski Michał.W tamtym czasie Zgierz był parafią, ale nie miał jeszcze praw miejskich i należał do Archidiecezji Poznańskiej. Najprawdopodobniej był to kościół drewniany, a w 1295 roku na pobliskie wsie nałożono dziesięcinę, która miała pokryć gruntowny remont świątyni. Na przełomie XIV i XV wieku powstał częściowo drewniany z murowanym prezbiterium i zakrystią kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. W 1506 roku król Zygmunt Stary odwiedził Zgierz i ustanowił fundację na utrzymanie kościoła, co zwiększyło rangę i znaczenie miasta.
Początki kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu
W kościele była prowadzona szkoła. Z powstaniem kolejnych kościołów w Zgierzu parafia pod wezwaniem św. Katarzyny jest nazywana kościołem farny, czyi najstarszym kościołem w mieście. W XIX wieku wchodzi w archidiecezję warszawską.Napływ ludności i rozwój miasta sprawił, że parafia potrzebowała większej świątyni, którą zaczęto wznosić w 1825 roku, a poświecono już w 1827 roku. Od tamtej pory przeszła bardzo wiele modernizacji i została opatrzona drewnianą dzwonnicą.
W czasie II wojny światowej okupanci nie zniszczyli świątyni, ale zrobili z niej magazyn. Prawdopodobnie tylko dzięki temu kościół przetrwał wojnę.
Zobaczcie naszą galerię. Może macie jakieś ciekawe zdjęcia i historie związane z kościołem pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.