Drzewa, trawa i ławki – tak kiedyś wyglądał Plac Kilińskiego w Zgierzu. Teraz teren jest zmodernizowany. Znajdziemy tu więcej miejsc parkingowych i kwiatów.
Dawny Plac Kilińskiego w Zgierzu
Na początku był nazywany Nowym Rynkiem i powstał w XIX wieku, dla rozrastającej się części miasta. Z czasem to właśnie tu przeniesiono targowisko, a ostatecznie doprowadzono tramwaj z Łodzi. W latach 20-tych ubiegłego wieku rynek zmienił swój kształt. Stracił handlową funkcję, a w jego miejscu posadzono więcej zieleni.Na placu stała poczekalnia dla podróżnych ogrzewana piecem, duży, obustronny zegar, a z czasem pojawił się kiosk ruchu. W miejsce starej „budki” postawiono nową, która ma osłaniać pasażerów od deszczu i wiatru.
Przebudowa Placu Kilińskiego w Zgierzu
W 2014 roku plac przeszedł gruntowny remont. Zerwano starą nawierzchnię, przebudowano układ komunikacyjny, ułożono płyty i kostkę granitową. Wymieniono również roślinność. Znikły stare drzewa, a zamiast tego pojawiły się trawy, donice, krzewy i niskopienne drzewka.Zmieniono także oświetlenie, postawiono ławki oraz sterowany satelitarnie zegar, przypominający ten poprzedni. Na nawierzchni odwzorowano układ Nowego Miasta, a na murku zawisły tablice upamiętniające podpisanie umowy zgierskiej. Wcześniejszy przystanek autobusowy zamieniono na drewnianą wiatę. Przygotowano również równy, jednostronny parking dla samochodów.
Która wersja placu bardziej wam się podobała?
Komentarze (0)