18 czerwca 1318 roku powstał dokument, na mocy którego klasztor w Wąchocku ustępuje księciu Władysławowi Łokietkowi cło, jakie pobierano od towarów przewożonych przez Zgierz w zamian za udziały we wsi Prawęcice. Z jego treści wynika, że Zgierz był już miastem przed rokiem 1288.
Zgierz – jedno z najstarszych miast w Łódzkiem
Pierwsza pisemna wzmianka o Zgierzu pojawiły się w 1231 roku, jednak akt z 1318 roku jest bardzo ważny, bo pokazuje znaczenie miasta i jego rozwój. W akcie występuje nazwa "Shegrz civitate nostra" – Zgierz miasto nasze (książęce). Z jego treści wynika, że Zgierz był miastem przed 1288 rokiem (kiedy najprawdopodobniej otrzymał prawa miejskie) i miał komorę celną, oraz że Władysław Łokietek przejmuje cło pobierane w Zgierzu.W późniejszym czasie bardzo ważne znaczenie dla Zgierza miało potwierdzenie przez króla Władysława Jagiełłę prawa miejskiego w 1420 roku. Dokument rozszerzył m.in. sądownictwo na wieś Krogulec. Kolejna istotna data dla mieszkańców to 1504 rok, kiedy miasto otrzymało prawo cotygodniowego urządzania targów i trzy razy w roku jarmarków.
Zgierz jako miasto tkackie zapoczątkowało spisanie "umowy zgierskiej" na początku XIX wieku, w wyniku której nałożono wysokie cło na sukno. W Polsce zagraniczni sukiennicy mogli uzyskać ziemię, materiały budowlane i brak podatków przez pięć lat. Dlatego przyjechali m.in. do Zgierza, co rozpoczęło tkacką historię miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.