W komunikacji miejskiej w Zgierzu według informacji przy drzwiach nie można przewozić rowerów. Mimo to zdarzają się osoby, które podróżują z rowerem w autobusach. Czy w takim razie można przewozić rowery?
Zakaz przewożenia rowerów w autobusach w Zgierzu
Mieszkańcy są zaskoczeni, że to, co w innych miastach jest normą, w Zgierzu jest zakazane. Na drzwiach autobusu nr 10 można zauważyć naklejkę, która informuje, że nie wolno wprowadzać do pojazdu roweru. Jest ona umieszczona przy wszystkich wejściach do pojazdu.
Trochę mnie to dziwi, bo nie raz widziałem, jak ktoś wsiada z rowerem. Oczywiście to dziwne, bo jak ma rower, to po co jedzie autobusem, ale sytuacje są różne. Wtedy akurat padało.
- mówi jeden z mężczyzn czekających na przystanku.
Pasażerowie podkreślają, że rowery w autobusach sprawiają kłopoty.
Nie ma jak ich ustawić i zawadzają. Nie ma jak przejść, a jak kierowca mocniej zahamuje to ten, co trzyma rower, leci razem z nim i jeszcze krzywdę komuś zrobi.
- mówi pani Zofia, mieszkanka Zgierza.
Choć rowery w autobusie nie spotykają się z aprobatą, podróżni dziwią się, że nie mogą ich przewozić.
Do Łodzi bez problemu mogę zabrać rower tramwajem albo pociągiem. W autobusach też chyba można, ale akurat z tego nie korzystam. W Zgierzu jeszcze nie musiałem wchodzić do autobusu z rowerem, ale zakaz jest dla mnie niezrozumiały.
- mówi pan Paweł.
Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej
W regulaminie MPK Łódź od końca 2011 roku pasażerowie mogą przewozić rowery, a od marca 2012 mogą robić to bezpłatnie. W regulaminie przewozu osób, bagażu i zwierząt w autobusach MUK Zgierz nie ma zapisu, który zabrania przewozu rowerów, ale nie ma również wzmianki o przyzwoleniu.
Zabrania się podróżnym przewożenia w pojazdach zbiorowej komunikacji miejskiej w szczególności: niezabezpieczonych ostrych narzędzi, przedmiotów o ostrych krawędziach, otwartych pojemników z płynami; przedmiotów i materiałów niebezpiecznych lub cuchnących, które mogą wyrządzić szkodę innym podróżnym.
- czytamy w regulaminie.
Ponadto znajdziemy wzmiankę o tym, że „za przewóz bagażu o wymiarach przekraczających 48 dm3 (np. 60x40x20 cm)” konieczne jest zakupienie dodatkowego biletu normalnego.
Zapytaliśmy Miejskie Usługi Komunikacyjne w Zgierzu o to, dlaczego na drzwiach autobusów widnieje zakaz przewozu rowerów.
Dziesięć lat temu, czyli wtedy, kiedy była podpisywana umowa z przewoźnikiem, nie wprowadzono regulacji dotyczącej przewozu rowerów w autobusach miejskich. Zostaną one uwzględnione w ramach przyszłej umowy. Wtedy nikt o tym nie myślał.
- mówi Cezary Adamski, konsultant Zespołu ds. Transportu Miejskiego w Zgierzu.
Mimo braku konkretnych regulacji i znaku zakazu na drzwiach autobusów zdarza się, że pasażerowie przewożą rowery.
Obecnie jest tak, że to kierowca decyduje o tym, kiedy można rower wprowadzić, a kiedy nie.
- dodaje Cezary Adamski.
Kierowca może zgodzić się na przewóz roweru, jeśli w pojeździe jest mało pasażerów i jest poza godzinami szczytu, kiedy na kolejnych przystankach nie powinno wsiadać wiele osób. Rozstrzygnięcie tego problemu powinno nastąpić w przyszłym roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.