reklama

Zgierzanie mają powiedzieć czego oczekują od komunikacji miejskiej. Czekają nas zmiany?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Zgierzanie mają powiedzieć czego oczekują od komunikacji miejskiej. Czekają nas zmiany? - Zdjęcie główne

Zgierzanie mogą się wypowiedzieć jakich zmian oczekuja od komunikacji miejskiej w Zgierzu. | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Komunikacja ZgierzZgierzanie mogą już wypełnić ankietę, której wyniki połączone z konsultacjami społecznymi mają realnie poprawić funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Zgierzu. Czy jest to możliwe?
reklama

Komunikacja miejska w Zgierzu wzbudza wiele kontrowersji. Mieszkańcy narzekają na rozkłady, częstotliwość kursów i brak połączeń w weekendy. Swoje żale mogą przedstawić w ankiecie, którą przygotował zespół konsultacyjny do spraw transportu publicznego. Ankieta jest krótka i zawiera duże ogólniki. Nie wszyscy wierzą, że taka forma może coś zmienić.

Konsultacje społeczne z mieszkańcami Zgierza

W przyszłym roku ma ruszyć przetarg na wybór przewoźnika. Odbywa się to po dziesięciu latach, a mieszkańcy zauważają problem w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Z powodu przetargu prezydent Przemysław Staniszewski powołał komisję składającą się z przedstawicieli miasta, radnych, konsultanta MUK Zgierz i profesora Politechniki Łódzkiej z dziedziny matematyki. Łącznie 11 osób ma prowadzić konsultacje społeczne, które mają pomóc mieszkańcom.

reklama

W piątek, 1 września udostępniono dwie ankiety przygotowane przez komisję, które mają być przedsmakiem jesiennych spotkań z mieszkańcami. Nie wszyscy jednak wiedzą, gdzie mogą ankietę znaleźć. Informacja nie pojawia się na stronach MUKu, a jedynie w aktualnościach na stronie miasta i mediach społecznościowych. Nie ma informacji na przystankach autobusowych, gdzie mogłoby zobaczyć ją najwięcej pasażerów.

Nie wiedziałam, że coś takiego prowadzą, ale to dobrze. Trzeba w końcu coś zmienić. Czasem jak wracam z pracy, to tyle trzeba stać na przystanku, albo w autobusie, że już wole iść pieszo.

- mówi pani Dagmara.

Niektórzy wypełnili już ankietę, jednak nie uważają, że jest ona w stanie coś zmienić.

Tak, widziałem i nawet wypełniłem. Nie sądzę, że to coś da. Jak mam wybrać między ceną biletów a częstotliwością kursów? W dodatku, jak zaznaczyłem prawie wszystko, to na koniec się okazało małym druczkiem, że są tylko trzy opcje do zaznaczenia.

reklama

- mówi pan Mariusz.

Ankieta dla pasażerów komunikacji miejskiej i osób, które z niej nie korzystają

Komisja przygotowała dwie ankiety. Jedna z nich przeznaczona jest dla osób, które regularnie lub sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, a druga skierowana jest głównie dla kierowców. W ankiecie znajdują się pytania o to czy osoba wypełniająca mieszka w Zgierzu lub pod nim oraz o zawód i cel korzystania z komunikacji. Jedna ankieta składa się z 7 a druga z 8 pytań, z czego tylko trzy odnoszą się do komunikacji miejskiej.

W jednym z pytań mieszkańcy mają udzielić odpowiedzi na temat tego co wymaga poprawy, lub co skłoniłoby kierowców do korzystania z komunikacji np. punktualność autobusów, czystość przystanków, ceny biletów czy klimatyzacja w pojazdach.

reklama

Radny Przemysław Jagielski zwraca uwagę, że dużo lepszą opcją byłaby możliwość określenia każdego z punktów od jedynki do piątki, aby wskazać jakie problemy zauważają pasażerowie.

Mamy zaznaczyć maksymalnie trzy rzeczy, które wymagają poprawy. Tu już jest problem. Czy jeśli nie zaznaczę innych opcji, to znaczy, że są ok i nie trzeba ich zmieniać?

- komentuje radny Przemysław Jagielski.

Dodatkowo radny zauważa, że pytania zawierają punkty, które przewoźnik ma w umowie i powinien się z nich wywiązywać.

Jeśli nie zaznaczę klimatyzacji, to znaczy, że w kolejnym przetargu nie zostanie ona włączona do umowy? Czy w takim razie ankieta ma przynieść progres, czy nas cofnie?

- dodaje Przemysław Jagielski.

Komisja stworzyła ankietę w takiej formie, by pomóc mieszkańcom zdecydować, jakie rzeczy w komunikacji miejskiej najbardziej wymagają poprawy.

reklama

Do wyboru są trzy punkty. Nie chodzi o to, że coś jest ważniejsze lub coś mniej ważne, tylko co jest ogólnie ważne dla mieszkańców i pasażerów.

- mówi Cezary Adamski, konsultant Zespołu ds. Transportu Miejskiego w Zgierzu.

Na tej podstawie zespół ma określić, jakie zmiany będą możliwe do zrealizowania, a członkowie będą mogli przygotować się na konsultacje społeczne w nadchodzących miesiącach.

Autobusy z pierwszeństwem na drodze

Wątpliwości budzi pytanie o uprzywilejowanie pieszych, autobusów i rowerzystów nad kierowcami w ruchu drogowym w mieście. Tutaj w odpowiedziach mieszkańcy mają możliwość zdecydować, jak bardzo ten pomysł im się podoba lub nie wyrazić swojego zdania. To pytanie jest jednak istotne, ponieważ może przyczynić się do reorganizacji ruchu w mieście, czego efektem może być wytyczenie ulic jednokierunkowych lub wyłączenie ich z ruchu samochodowego.

Z powodu natężenia ruchu autobus jest w stanie jechać jeden przystanek w osiemnaście minut zamiast trzy, to później kierowcy nie mają możliwości pojawić się na innych przystankach o czasie i rozkład się rozjeżdża. Stąd dodaliśmy takie pytanie do ankiety.

- mówi Cezary Adamski.

Ankieta będzie dostępna do końca września. Osoby korzystające z komunikacji miejskiej znajdą ją tutaj, a dla osób, które jeżdżą autobusami rzadko lub wcale ankieta dostępna jest tutaj.

Konsultacje społeczne rozpoczną się po przeanalizowaniu wyników ankiety przez zespół, a grafik spotkań zostanie udostępniony dla każdej dzielnicy z osobna.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama