Konferencja o romskich dzieciach
Krystyna Markowska i Różna Kowalska przedstawiły z kolei zadania na rzecz edukacji dzieci romskich, które są realizowane przez Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce. Nie zabrało wystąpienia Zdzisława Florianowicza, prezesa Zgierskiego Stowarzyszenia Romów, który omówił działalność świetlicy integracyjnej "Romano Kher" w Zgierzu.
Suknia powstała na zajęciach krawieckich dla romskich kobiet.
Wśród poruszanych podczas konferencji problemów pojawiły się m.in. kwestie wsparcia uczniów pochodzenia romskiego.
Omówił je Dariusz Pęczek, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Opocznie.
- Aktualnie uczy się u nas sześcioro romskich dzieci - mówił podczas wystąpienia. - Na początku edukacji miały kłopoty z mówieniem i pisaniem po polsku, rzadko przychodziły do szkoły, nie miały wstępnego przygotowania do nauki i często, z powodu przede wszystkim biedy, nie miały warunków do uczenia się w domu.
Na konferencji wystąpił także Dawid Zieliński, asystent edukacji romskiej pracujący w SP nr 2 w Opocznie.
Podkreślił, jak wiele jest do zrobienia w kwestii edukacji romskich dzieci i jak istotna jest jego rola w tym procesie.
- Do mojej szkoły od lat chodzą potomkowie romskiej rodziny, dlatego ta tematyka jest dla mnie niezwykle ciekawa i chętnie dowiem się czegoś nowego - podkreślał w przerwie spotkania Grzegorz Jurgielaniec, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Łodzi, jeden z uczestników konferencji.
Społeczność romska w Zgierzu jest liczna - składa się na nią około 100 rodzin. Obowiązkiem szkolnym jest objętych około 30 dzieci. Z kolei w łódzkich szkołach uczy się 29 romskich uczniów.