Alkohol był w próbkach
W badaniach ma pomóc arabitol, alkohol powstający podczas bakteryjnej fermentacji cukrów prostych.
- Związek ten był identyfikowany w próbkach archeologicznych, których badania dotychczas przeprowadzono, jednak jak do tej pory nie powiązano jego obecności z konkretnym źródłem
- mówi dr inż. Angelina Rosiak, która otrzymała grant w programie "FU2N - Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców", prowadzonym na PŁ.
Pozostałości w glinianych naczyniach
Naczynia gliniane są badane głównie ze względu na ich porowatą strukturę.
- Naczynia te, mając w przeszłości kontakt z napojami alkoholowymi, będą zawierały ich pozostałości
- mówi badaczka i podkreśla:
- Niestety identyfikacja napojów alkoholowych jest trudna ze względu na ich specyficzną naturę chemiczną. Składają się one przede wszystkim z wody oraz związków rozpuszczalnych w wodzie, takich jak alkohole i cukry. Cząsteczki tych związków (np. kwas winowy) są niewielkie i szybko się rozkładają. Wyzwaniem jest więc zidentyfikowanie tych składników wina, miodu pitnego czy piwa, które mogły przetrwać do współczesności i byłyby charakterystyczne dla tego rodzaju sfermentowanych napojów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.