Jedne nie ważą nawet dwóch kilogramów, innych waga to prawie 200 kilogramów. W Orientarium w Łodzi mieszka sześć gatunków kotów. Dzień kota to doskonała okazja do poznania ich świata.
Koty z łódzkiego zoo
Kotek rudy jest najmniejszym kotem świata. Waży maksymalnie 1,6 kilograma i mierzy 25 centymetrów, czyli o połowę mniej niż kot domowy. Jak na koty przystało, zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia. Potrafią się wspinać pod drzewach. Jedzą małe zwierzęta, lubią też owady. W
- Mieszkający w naszym zoo kotek rudy to 13,5-letni samiec Sanni, który przyjechał z Ostravy
- informuje Paulina Klimas-Stasiak, Orientarium ZOO Łódź.
Kotek rudy występuje na Sri Lance i w Indiach. Mieszka na terenie lasów liściastych, bambusowych, zalesionych łąkach.
Inny z kotów to taraj, który świetnie pływa. Ma bowiem błonę pławną między palcami. Ogon z kolei jest sterem. Lubi jeść ryby, choć ptaki i żaby też chętnie przekąsi. Co ciekawe, ma szorstką sierść, która zatrzymuje wodę. Kot nie moknie w czasie połowów. Łódzkie zoo zamieszkuje 3,5-letni samiec. Do Łodzi przyjechał z Czech, z Decina.
Taraj także jest zwierzęciem nocnym, nie wspina się jednak na drzewa, a jeśli już to rzadko. Taraj mieszka w niedostępnych lasach tropikalnych południowo wschodniej Azji.
Z berlińskiego zoo do łodzi przyjechała samica manula. W kwietniu obchodzić będzie pierwsze urodziny.
- Kilka lat temu manule mieszkały w łódzkim zoo. Teraz chcemy powrócić do hodowli tych drapieżników. Aktualnie w wolierze obok rysi można zobaczyć jedną samicę
- dodaje Paulina Klimas-Stasiak.
Lwica Tycia była najmniejsza z miotu
Manul to bardzo rzadki gatunek, występujący w środkowej Azji na terenach górskich, skalistych, półpustynnych, stepowych równinach. Prowadzi samotniczy tryb życia. Ma małe uszy, który chronią go przed utratą ciepła w czasie mrozów. Jak poprzednie koty aktywny jest nocą, w dzień ukrywa się w norach innych zwierząt. Jako nieliczny z kotów ma okrągłe źrenice.W zoo w Łodzi mieszka też Tycia, samica lwa azjatyckiego. Ma 19 lat. Była najmniejsza z miotu, dlatego nadano jej takie imię. Dziś już nie jest maleństwem, waży 120 kilogramów. W Orientarium mieszkają jeszcze dwa lwy - para Shiva i Loki.
Lwy azjatyckie pierwotnie zamieszkiwały nie tylko Azję, ale również Europę. Rozwój cywilizacji, polowania doprowadziły jednak do drastycznego zmniejszenia populacji tego gatunku.
- Łódzkie zoo jako pierwsze w Polsce zaczęło hodowlę lwów azjatyckich w 1996 roku. Przez pierwsze 9 lat na świat przyszło u nas aż 17 młodych, które zasiliły kolekcje wielu europejskich ogrodów zoologicznych, przyczyniając się do odbudowy populacji tych wyjątkowych kotów
- wyjaśnia Klimas-Stasiak.
Wiera pręży się dumnie w wyremontowanym wybiegu
W Łodzi spotkamy też największego kota świata, czyli tygrysa syberyjskiego. Niestety ostatnie 100 lat to zmniejszenie populacji tego gatunku o 96 procent. Z 9 podgatunków 4 wymarły całkowicie. Z pozostałych 5 to właśnie tygrys syberyjski jest najbliżej wymarcia w naturze.
- Hodowla tygrysów w naszym zoo sięga roku 1968. Od tamtej pory mieszkało u nas łącznie 90 tygrysów. Obecnie, wyremontowany i atrakcyjny wybieg zamieszkuje urodzony w naszym zoo w 2007 roku, samica Wiera
- wyjaśnia placówka.
W łódzkim zoo mieszka też ryś, będący w Polsce pod ochroną. W przestronnej wolierze mieszka 10-letni samiec Keith z o rok starszą partnerką o imieniu Bertha. W 2015 roku para doczekała się potomka. Wówczas urodził się Gabryś. W 2016 roku wyjechał do Dzikiej Zagrody w Jabłonowie, ośrodka który bierze udział w programie reintrodukcji populacji rysia w województwie zachodniopomorskim. Co ciekawe, tygrysy porozumiewają się za pomocą ruchów ogona.
Chcesz przyjrzeć się kotom w łódzkim zoo? Orientarium jest czynne w godz. 9-17. Ogród zewnętrzny można zwiedzać do godz. 15.30.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.