1. Jak prawidłowo jeździć po autostradzie?
2. Czego nie można robić na autostradzie? Przepisy
3. Savoir vivre na polskich autostradach, czyli dobre praktyki dla kierowców
W Polsce sieć autostrad ma obecnie niecałe 2 tysiące kilometrów, wśród których dużą część stanowią bezpłatne autostrady. Planując dalszą podróż, warto sprawdzić, w jaki sposób szybka droga może podnieść jej komfort. Przydatnymi narzędziami będzie nawigacja czy mapa autostrad. Warto też śledzić aktualności, na przykład w serwisie autostrady.com.pl.
Jak prawidłowo jeździć po autostradzie?
Zanim przejdziemy do wskazówek na temat dobrych praktyk, warto najpierw sprawdzić ogólne wytyczne.Zgodnie z przepisami, autostrady są drogami, na których:
-
mogą poruszać się pojazdy samochodowe,
jezdnie są dla każdego kierunku ruchu osobne, oddzielone pasem nieprzeznaczonym do ruchu,
dochodzi do połączenia lub krzyżowania z innymi drogami na różnych poziomach,
Jak wiemy, przepisy wskazują także maksymalną prędkość. Dla samochodów osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych o całkowitej masie nieprzekraczającej 3,5 tony wynosi 140 km/h. Nie oznacza to jednak, że zawsze można jechać z prędkością sięgającą górnej granicy. Na pewnych odcinkach autostrad ze względu na brak pasa awaryjnego zastosowano ograniczenie do 110 km/h - przykładem jest odcinek autostrady A4 od Wrocławia do Krzyżowej. Pamiętaj także, że wolniej jedzie się do odcinkach, na których usytuowane są stacje poboru opłat.
Dla porównania: korzystając z drogi ekspresowej, można jechać 120 km/h przy drogach dwujezdniowych i 100 km/h na jednojezdniowych.
Oczywiście, w każdym przypadku trzeba dostosować prędkość do warunków panujących na drodze - limity prędkości nie mówią o tym, co jest bezpieczne - oraz do obecności zjazdów czy punktów, w których znajdują się stacje paliw, MOP-y czy punkty gastronomiczne.
Czego nie można robić na autostradzie? Przepisy
Korzystając z sieci dróg krajowych i autostrad, warto również wiedzieć, czego nie można robić na poszczególnych typach dróg. Jakie manewry są tu niedozwolone?
- Zatrzymywanie się
Temu punktowi warto poświęcić nieco więcej uwagi, gdyż autostrada nie umożliwia zatrzymywania się, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych, czyli MOP-ów oraz wyjazdów z autostrady. W wyjątkowych sytuacjach, gdy taką sytuację wymuszają przyczyny techniczne, na przykład usterka, można zatrzymać się na pasie awaryjnym, możliwie blisko prawej krawędzi drogi.
Po zjechaniu na pas awaryjny pamiętaj o odpowiednim zasygnalizowaniu problemu innym kierowcom. Koniecznie włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za samochodem. Pamiętaj! Zanim wysiądziesz z auta, upewnij się, że możesz zrobić to bezpiecznie. Powiadom również służby drogowe - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych lub inny zarządca na wyświetlaczach prezentuje numer. Możesz też skorzystać z telefonu awaryjnego.
- Zawracanie i cofanie
Jezdnia na autostradach jest jednokierunkowa, dlatego zawracanie i cofanie są niedopuszczalne. Jeśli pomylisz zjazd, musisz znaleźć najbliższy węzeł i skorzystać z niego, by zmienić kierunek,
- Holowanie
Na autostradzie holowanie jest dopuszczalne jedynie przez pojazdy do tego przeznaczone, do najbliższego zjazdu.
Savoir vivre na polskich autostradach, czyli dobre praktyki dla kierowców
Zasady poruszania się w Polsce i w innych państwach europejskich mogą być różne. Przed podróżą warto zorientować się, jakie reguły - zarówno te pisane, jak i nieformalne - obowiązują, aby wykazać się kulturą jazdy.Jedną z podstawowych reguł jest poruszanie się prawym pasem. Przepis, głoszący, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, jasno mówi, że kierowcy muszą poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi. Inne pasy ruchu służą do wyprzedzenia - nie można zajmować ich, jeśli pas po prawej stronie jest wolny. Nie należy natomiast używać sygnałów świetlnych czy dźwiękowych, by popędzać innych. Zachowaj spokój i traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.