reklama
reklama

Obróbka metali a efektywna kontrola wiórów

Opublikowano:
Autor:

Obróbka metali a efektywna kontrola wiórów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach
reklama

Obróbka CNC to w tej chwili jeden z ważniejszych procesów produkcyjnych w branży metalowej. Obróbka metali jest dzięki niemu precyzyjna, efektywniejsza i generuje mniej kosztów niż ta wykonywana metodami tradycyjnymi. Ważne jest, aby w trakcie procesu skrawania dbać nie tylko o jakość maszyn i oprzyrządowania, ale również o gospodarkę wiórami. Złe zarządzanie wiórami może doprowadzić do uszkodzeń narzędzi, zablokowanie przenośnika wiórów, a nawet do awarii maszyny lub uszkodzenia obrabianego detalu. Usługi CNC będą więc na tyle opłacalne, na ile operatorzy maszyn będą efektywnie dbać o jakość ich obsługi oraz o szeroko rozumianą higienę maszyn.

W jaki sposób można więc ochronić firmę przed potencjalnymi kosztami, związanymi ze spadkiem jakości produktów lub awariami maszyn? Problemami wywołanymi m.in. brakiem kontroli nad wiórami. Przede wszystkim należy dbać o minimalizowanie ciepła wytwarzanego w trakcie procesu skrawania. Istotne jest więc dobranie wysokiej jakości chłodziwa do maszyn tak, aby nie dopuszczać do zbyt wysokich temperatur. Przełoży się to bowiem na jakość fizyczną wiórów, które staną się bardziej podatne na odkształcenia. A to spowoduje zapychanie maszyny. Dobre chłodziwo ma również wpływ nie tylko na obniżanie temperatury, ale również oczyszczanie maszyny z resztek rdzy. Pojawia się ona, gdy firma przechowuje stal na zewnątrz i do produkcji jest ona kierowana w stanie lekkiej korozji powierzchniowej.

Profesjonalny operator maszyn CNC powinien zauważać niuanse związane ze stanem czystości chłodziwa czy jakością wiórów. A tym samym powinien umieć określić czy przypadkiem narzędzia skrawające nie wymagają już wymiany. Im lepszej jakości ostrza, tym lepsza jakość wiórów, co z kolei zapobiegnie przynajmniej po części problemom z nimi związanym. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy płyn chłodzący, głowica narzędzia skrawającego czy po prostu porysowane i matowe okno to uniemożliwiają.

To, co może zaskoczyć amatora spoza branży CNC to fakt, że wióry mają swoją klasyfikację zgodną z normą PN-ISO 3685. Zgodnie z nią wióry można podzielić na korzystne, dopuszczalne i niedopuszczalne. Korzystne to te dobrze wykształcone, krótkie o spiralnym kształcie. Świadczą one o prawidłowym procesie obróbki. Niekorzystne są natomiast wióry krótkie i mocno zwarte, gdyż świadczą o zbyt dużym ciśnieniu i temperaturze w trakcie obróbki. Mogą doprowadzić do poruszenia krawędzi ostrza narzędzia skrawającego.

Niedopuszczalne są wióry długie o spiralnym lub wstęgowym kształcie. Nie jest też wskazane, aby były zbite czy splątane ze sobą. Oznacza to wtedy problem z narzędziem skrawającym, nieprawidłową prędkością cięcia lub niewłaściwymi parametrami chłodzenia. Te problemy mogą przyczynić się do awarii uszkodzeń, a z pewnością do obniżenia jakości obrabianej powierzchni. Operator maszyny CNC powinien kontrolować proces formowania wiórów, co może zapobiec ewentualnym zakłóceniom.

Obróbka CNC jak widać wiąże się z różnymi zagrożeniami, które mogą się pojawić nawet w tak wydawać by się mogło nieskomplikowanym temacie, jak wytwarzanie odpadów. Firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c., dysponując zespołem fachowców jest w stanie sprostać i tego rodzaju wyzwaniom związanym z obróbką metali.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama