reklama

Szlak Łodzi Bajkowej może się powiększyć. Te postaci znają i uwielbiają wszyscy łodzianie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Zacharow/Muzeum Kinematografii

Szlak Łodzi Bajkowej może się powiększyć. Te postaci znają i uwielbiają wszyscy łodzianie! - Zdjęcie główne

W latach 1977-81 serial o Muminkach był kręcony w łódzkiej wytwórni SE-MA-FOR. | foto Michał Zacharow/Muzeum Kinematografii

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachSzlak Łodzi Bajkowej ma szansę wzbogacić się o kolejną niezwykłą postać (a może nawet trzy). Łódzka przewodniczka Elżbieta Pędziwiatr zgłosiła bowiem do łódzkiego budżetu obywatelskiego projekt postawienia przed Ogrodem Botanicznym pomnika rodziny Muminków. Animowany serial o tych przesympatycznych, białych stworkach (które stworzyła fińska pisarka Tove Jansson) w latach 1977-81 był kręcony w łódzkiej wytwórni SE-MA-FOR.
reklama

Powstało 78 odcinków. Zostały nakręcone techniką lalkową półpłaską, czyli na specjalnej konstrukcji zwanej wieloplanem ustawiano poszczególne postaci, które miały przód i mogły patrzeć w lewo i w prawo, ale nie miały tyłu. Film był kręcony kamerą ustawioną od góry. Żeby zobaczyć i zaakceptować lalki, do Łodzi przyjechała w 1978 roku sama twórczyni Muminków

- opowiada Marzena Bomanowska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Muminki staną przed Ogrodem Botanicznym

Jeśli łodzianie zagłosują na "Muminkowy" projekt (ma numer LO70 i znajduje się w dziale projektów ponadosiedlowych), przed Ogrodem Botanicznym staną Mama Muminka, Tata Muminka i Muminek. Postaci rodziców będą miały około 1,3 metra wysokości, natomiast Muminek 1 metr. Rzeźby mają być odlane z brązu. Koszt całego przedsięwzięcia to 445 tys. 500 zł.

reklama

Kogo można spotkać na Szlaku Łodzi Bajkowej?

Do tej pory na Szlaku Łodzi Bajkowej można spotkać: Misia Uszatka (na ul. Piotrkowskiej), Ferdynanda Wspaniałego (przed Galerią Łódzką), Pingwina Pik Poka (przed aquaparkiem Fala), Maurycego i Hawranka (przy Orientarium), koty Bonifacego i Filemona (przed Muzeum Kinematografii), Piotrusia i jego psa z bajki "Zaczarowany ołówek" (przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury), Plastusia (w parku im. H. Sienkiewicza), Trzy Misie (w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej), Wróbelka Ćwirka (przy Palmiarni) i Misia Colargola (na placu zabaw przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Tragutta).

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama