reklama

To najbardziej „muralowa” linia tramwajowa w Łodzi. Częśc murali zobaczysz także z tramwaju do Zgierza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

To najbardziej „muralowa” linia tramwajowa w Łodzi. Częśc murali zobaczysz także z tramwaju do Zgierza [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

Tramwaj linii 15 na ulicy Pomorskiej w Łodzi | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Łódź po godzinachŁódź, jak długa i szeroka stoi galantą Piotrkowską, pysznym żulikiem i oczywiście muralami w praktycznie całym mieście. Możemy je spotkać zarówno na Bałutach, w Śródmieściu, na Polesiu, jak i na Radiostacji czy Retkini. Oprócz pieszych wycieczek szlakiem łódzkich murali możemy je zwiedzić także tramwajem.
reklama

Dokładnie linią tramwajową 15, która kursuje w relacji Telefoniczna Zajezdnia – Chojny Kurczaki.

Murale w Łodzi - gdzie je spotkamy?

To jedna z najważniejszych linii w siatce połączeń MPK Łódź. Łączy m.in. okolice Telefonicznej i szpital CKD z Lumumbowem, rondem Solidarności, ulicą Pomorską, placem Wolności, Legionów, Gdańską i Kopernika, Żeromskiego, aleję Politechniki, Paderewskiego, Rzgowską z krańcówką Chojny Kurczaki.

Po drodze mija wiele różnych murali, które są na całej trasie tramwaju. W których dokładnie miejscach je spotkamy?

Wyruszając z krańcówki Telefoniczna Zajezdnia pierwszym muralem, którego spotkamy jest „Wędruj”, który został zaprojektowany przez Jerzego Owsiaka i The Black Rats. Dzieło znajduje się od strony Pomorskiej na ścianie bocznej III Domu Studenta UŁ „Pretor”.

reklama

Jadąc dalej, zbliżając się do przystanku „Pomorska/Lumumby” możemy zobaczyć mural „The magic beings from the oil sea”. Znajduje się on na ścianie bocznej X Domu Studenta UŁ „Olimp”. Autorem muralu jest hiszpański artysta Okuda.

Trzecim muralem, który zobaczymy jadąc tramwajem linii 15 będzie „Fala” przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Wierzbowej. Na ścianie kamienicy przy Pomorskiej 92 znajduje się dzieło DALeasta, artysty z Chin.

Jadąc dalej, bliżej przystanku Pomorska/Kamińskiego trafimy na trójwymiarowy mural, którego autorem jest włoski artysta AweR. Mural powstał w 2018 roku w ramach Festiwalu Urban Forms 2018 przy skrzyżowaniu z ulicą Zacisze.

reklama

Szlak łódzkich murali z okien tramwaju linii 15 w Łodzi

Tuż obok na budynku przy Pomorskiej 84B znajdziemy mural „Extra Volume”, który powstał w 2018 roku, a jego twórcom jest Viktor Puzin.

Zbliżając się do przystanku Pomoska/Sterlinga, tuż obok supermarketu Lidl ujrzeć z okien tramwaju możemy mural „Drugie życie fabryk”, którego autorstwem jest Andrzej PoProstu (ściana kamienicy przy Pomorskiej 70).

Przy Pomorskiej 67, kilka metrów dalej, spotkamy dwa murale. Pierwszy od strony Pomorskiej, którego autorem jest Borondo i drugi od strony parkingu bliżej Sterlinga mural Aryza.

Jadąc dalej w kierunku placu Wolności, przy ulicy Kilińskiego znajduje się także mural „Vicious Delicious”, którego autorem jest Kenor. Aktualnie trwa obok budowa nowego budynku, przez co mural został zasłonięty reklamą dewelopera.

reklama

Następny mural znajdziemy tuż za skrzyżowaniem Pomorska/Kilińskiego znajdziemy „Niebieskie ptaki”, autorstwa Vera Icon.

Ostatnim muralem, który spotkamy na ulicy Pomorskiej jest ”Ślepy Maks bywalec kultowej Restauracji Kokolobolo” przy skrzyżowaniu z ulicą Wschodnią.

Naprzeciw niego znajduje się najnowszy mural, który powstał z okazji Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run, którego autorem jest Daniel Tworski z Gouda Works.

reklama

Przejeżdżając przez plac Wolności dojeżdżamy do ulicy Legionów. Pomiędzy przystankami Legionów/Zachodnia – Legionów/Gdańska znajdziemy dwa murale. 

Pierwszy tuż obok wejścia do Teatru Powszechnego „M-City” i drugi naprzeciw „Black Jack”, którego autorem jest Pener.

Przejeżdżając przez ulicę Gdańską możemy trafić nie na mural, ale na neon Doroty Masłowskiej. „Każdy chce jakoś nie żyć" znajduje się przy skrzyżowaniu Gdańskiej z 6 Sierpnia.

Bliżej skrzyżowania Kopernika/Żeromskiego spotkamy mural autorstwa Vhilisa. Dzieło powstało na kamienicy przy Żeromskiego 103.

Tuż przy skrzyżowaniu al. Politechniki z Wróblewskiego spotkamy mural „Still alive”, którego autorem jest Aryz, hiszpański twórca. Dzieło spotkamy przy al. Politechniki 16.

Z drugiej strony tego samego budynku znajdziemy kolejny mural „Madame Chicken” autorstwa Etama Crewa. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali w Łodzi, nawiązuje on m.in. do dzieła „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama