reklama

Warsztaty ze świątecznych ozdób w miejscu kaźni. Dobra lekcja historii?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Warsztaty ze świątecznych ozdób w miejscu kaźni. Dobra lekcja historii? - Zdjęcie główne

W więzieniu na Radogoszczu odbędą się warsztaty z robienia ozdób świątecznych | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachW niedzielę 11 grudnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbędzie się wydarzenie „Rodzinny Radogoszcz: Święta w okupowanej Łodzi”. Niektórzy łodzianie mają wątpliwości, czy w miejscu śmierci ponad 1500 osób, wypada organizować wydarzenia o świątecznym, radosnym charakterze.
reklama

Warsztaty w Oddziale Martyrologii Radogoszcz

W niedzielę 11 grudnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w Oddziale Martyrologii Radogoszcz odbędzie się wydarzenie "Rodzinny Radogoszcz: Święta w okupowanej Łodzi". Sam Oddział Martyrologii Radogoszcz znajduje się w murach dawnego niemieckiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego o charakterze przejściowym z okresu II wojny światowej. 

Zapraszamy na nietypowe zajęcia bożonarodzeniowe z elementami warsztatu, w czasie których uczestnicy dowiadują się, jak wyglądały świąteczne przygotowania i gwiazdkowe zwyczaje w okresie międzywojennym oraz w okupowanej Łodzi w okresie II wojny światowej. W części warsztatowej mają okazję własnoręcznie wykonać ozdobę świąteczną technikami stosowanymi sto lat temu w ten sposób o swoim wydarzeniu mówi muzeum.
Niektórzy łodzianie mają wątpliwości czy takie wydarzenie powinno odbywać się w miejscu, w którym w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, na kilkadziesiąt godzin przed wkroczeniem do Łodzi Armii Czerwonej, Niemcy wymordowali ponad półtora tysiąca osób. Pomysł warsztatów wzbudził więc burzliwą dyskusję w social mediach.

reklama

Takie cele sobie stawia muzeum, gdzie spalono żywcem ludzi? Gwiazdkę ci zrobię z papieru, tramwaj stary pokażę, rozerwij się dziecino w miejscu zbrodni strasznej, wielokrotnie powtarzanej w każdej postaci pojedynczej palonej jakby kilka tysięcy razy! Czy już tak zatwardziałe umysly i serca nami rządzą? komenuje pani Maria emerytowana wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego
Nie wszyscy łodzianie są oburzeni tym pomysłem. Uważają, że należy pokazywać wszystkie tradycje, również te kultywowane w najtrudniejszym dla ludności okresie. 

reklama

Chodzi zapewne o przybliżenie świątecznych tradycji łódzkich. Zwłaszcza tych, którym hołdowano w ciężkich czasach wojny  komentuje pani Barbara.
Być może taka forma warsztatów jest w stanie dużo lepiej nauczyć historii niż zwykłe oglądanie wystawy.

Dla mnie, jako młodej osoby, jest to zdecydowanie ciekawsza forma odkrywania historii niż zwykłe przeglądanie muzealnych zbiorów. Wiele muzeów tworzy kontrowersyjne wystawy czy wydarzenia. Dzięki temu, w tych szybkich czasach przepełnionych informacjami, jesteśmy w stanie na chwilę cofnąć się do przeszłości komentuje pani Aleksanda która chętnie weźmie udział w wydarzeniu.
CZYTAJ TAKŻE: Rozkaz: spalić wszystkich! Dziś obchody 75. rocznicy masakry w więzieniu na Radogoszczu

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama