reklama

Bajkowy pałac w Lisowicach niedaleko Zgierza. Dotrzesz tu w nieco ponad pół godziny! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bajkowy pałac w Lisowicach niedaleko Zgierza. Dotrzesz tu w nieco ponad pół godziny! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieMało kto wie, że całkiem blisko Zgierza mamy przepiękny obiekt, który jest niewątpliwą atrakcją turystyczną tych okolic. Chodzi o pałac w Lisowicach (powiat łódzkich wschodni).
reklama

Pałac w Lisowicach. Wokół piękny park

Z podań historycznych wynika, że do 1873 roku znaczna część ówczesnej wsi Lisowice była własnością rodziny Libiszewskich. Później tereny te przeszły w posiadanie Mateusza Dobieckiego, który zbudował pałac i założył park. Kolejni właściciele nie dbali o nieruchomość i doprowadzili do jej upadku.

Modernizację pałacu rozpoczął Otton Pietraszewski. Po kilku latach w gmachu wybuchł pożar. Zniszczenia były okazją do odbudowy i modyfikacji pałacu. Z racji sprzyjających okoliczności przyrody - pałac otaczał urokliwy park - Pietraszewski postanowił przystosować teren dla letników. Wokół pałacu wybudował domki, które można było wynajmować.

Pałac w Lisowicach. Trafił w ręce łódzkiego fabrykanta

Około 1894 roku pałac w Lisowicach trafił w ręce łódzkiego fabrykanta Markusa Silbersteina. Zlecił on architektowi Adolfowi Zeligsonowi przebudowę gmachu. Tym sposobem pojawiła się obszerna weranda, pałacowe oficyny i kolejne domki letniskowe. Silbersteinowie przez kilka lat zapraszali w to miejsce dzieci z biednych rodzin, głównie pochodzenia żydowskiego. Wokół pałacu odbywały się również plenery malarskie, na które przyjeżdżali m.in. Samuel Hirszenberg, Leopold Pilichowski, Maurycy Trębacz i Jankiel Adler. 

reklama

Pałac w Lisowicach. Dziś dom pomocy społecznej

W lipcu 1905 roku w Lisowicach wybuchł strajk robotników rolnych. Do czasów wybuchu II wojny światowej to miejsce było chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców. Później pałacem zarządzał niemiecki administrator. W 1945 roku gmach przeszedł na własność Związku Samopomocy Chłopskiej. Urządzano w nim spotkania dla kół gospodyń wiejskich oraz kolonie dla dzieci. Ostatecznie w pałacu ulokowano dom pomocy społecznej, który działa tam do pory (informacje dzięki www.historiakoluszek.pl).

reklama

Pałac w Lisowicach. Będzie rewitalizacja

Starosta powiatu łódzkiego wschodniego Mateusz Karwowski ma pomysł na rewitalizację tego miejsca. Projekt ma przywrócić pałacowi walor atrakcji turystycznej oraz dostosować go pod szkolenia i konferencje.

- Już udało się pozyskać ponad 10 mln zł na przeprowadzenie termomodernizacji pałacu. Teraz szukamy pieniędzy na postawienie nowego DPS-u, który prawdopodobnie znajdzie się w miejscu dawnych szklarni.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama