reklama

Całe woj. łódzkie na pomarańczowo. IMGW zapowiada, że będzie jeszcze gorzej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Całe woj. łódzkie na pomarańczowo. IMGW zapowiada, że będzie jeszcze gorzej - Zdjęcie główne
Autor: Canva | Opis: Według prognoz temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieMieszkańcy Łodzi i całego województwa łódzkiego powinni przygotować się na kilka bardzo gorących dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla całego regionu. Na mapach zagrożeń całe województwo zostało oznaczone kolorem pomarańczowym. Co więcej, synoptycy zapowiadają, że obecny alert może zostać podniesiony do jeszcze wyższego stopnia.
reklama

Całe województwo objęte pomarańczowym alertem

Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywać od godz. 12 w czwartek, 25 czerwca, do godz. 10 w sobotę, 27 czerwca.

Według prognoz temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza. Nie przyniosą ulgi także noce - termometry pokażą od 16 do nawet 20 stopni.

Alert obejmuje wszystkie powiaty województwa łódzkiego. Na liście znajdują się: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski. Ostrzeżenie dotyczy także Łodzi oraz miast na prawach powiatu - Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.

reklama

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska IMGW ocenił na 90 proc.

IMGW: to może być dopiero początek

Największą uwagę zwraca jednak informacja zawarta w komunikacie synoptyków. IMGW zapowiedział, że ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem zagrożenia.

„Temperatura maksymalna przekraczająca 30°C utrzyma się co najmniej do poniedziałku” - informuje Instytut.

W praktyce oznacza to, że fala upałów może potrwać znacznie dłużej niż obecnie obowiązujący alert. Jeśli prognozy się potwierdzą, możliwe będzie wydanie ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia.

Prognozy jeszcze bardziej ekstremalne. „Upał sam w sobie jest już pewny”

Do bardzo gorących prognoz odnoszą się także „Łowcy burz łódzkie”, którzy wskazują, że sytuacja może być jeszcze poważniejsza niż w oficjalnych komunikatach.

reklama

- Można wręcz uznać, że upał sam w sobie jest już pewny, pozostaje pytanie - jak duży?”

- podkreślają w swoim wpisie w mediach społecznościowych.

Według ich analiz kilka niezależnych modeli numerycznych pokazuje nawet 38-40°C, a lokalnie możliwe są wartości sięgające 41°C. Jak zaznaczają, „najprawdopodobniej kulminacja upału przypadnie na poniedziałek”.

Jednocześnie zwracają uwagę, że są to prognozy długoterminowe i wartości mogą się jeszcze zmienić, choć, jak podkreślają, zgodność modeli jest coraz większa.

- Jeżeli obecne prognozy się utrzymają, możliwe będzie wydanie ostrzeżeń przed upałem nawet 3. stopnia

- czytamy w ich analizie.

Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?

reklama

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia oraz utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

Służby zalecają ograniczenie przebywania na słońcu w najgorętszych godzinach dnia, picie dużej ilości wody i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, dzieci oraz osoby przewlekle chore.

Meteorolodzy podkreślają, że najbliższe dni będą jednymi z najgorętszych od początku tegorocznego lata.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo