Reklama

Reklama

Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalu zakaźnym w Łodzi. Łóżka dla chorych na COVID-19 potrzebne na już

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalu zakaźnym w Łodzi. Łóżka dla chorych na COVID-19 potrzebne na już - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Komplikuje się sytuacja w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Ponownie zaczyna w nim brakować łóżek dla chorych na COVID-19. W związku z tym pacjenci dwóch innych oddziałów: wewnętrznego i kardiologicznego musieli zostać wypisani ze szpitala, a niewielka część z nich została przeniesiona do innych placówek. Co więcej, eksperci nie wykluczają potrzeby ponownego uruchomienia szpitala tymczasowego.

Reklama

„Jeśli ktoś nie wierzy w COVID, to niech zobaczy, co się tu dzieje”

Z dnia na dzień w Łodzi i regionie przybywa chorych na COVID-19. Chociaż w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi było dla nich przeznaczonych około 200 łóżek, to limit miejsc niemal się wyczerpał. To zmusiło władze placówki do stworzenia kolejnych stanowisk, co wiąże się z koniecznością wyłączenia innych szpitalnych oddziałów: internistycznego i kardiologicznego.

Wzrastająca liczba chorych na COVID-19 w Łodzi i regionie ponownie stawia służby medyczne w najwyższej gotowości, gdyż przyrost zakażeń jest jednak dość wyraźny. W piątek 29 października odnotowano prawie 10 tysięcy przypadków koronawirusa w skali kraju, 561 w województwie łódzkim, a 271 w samej Łodzi.

- Sytuacja w naszym szpitalu jest w miarę stabilna. Widząc stały napływ pacjentów podjęliśmy decyzję o tym, by uruchomić dodatkowe łóżka w naszym szpitalu - mówi w rozmowie z Radiem Łódź Krzysztof Zarychta, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

Obecnie w placówce przy ul. Kniaziewicza 1/5 dostępnych jest aż 279 łóżek dla pacjentów covidowych, co stanowi blisko 90% wszystkich szpitalnych łóżek.

- Do tej fali jesteśmy zdecydowanie lepiej przygotowani, także pod kątem sprzętowym. Myślę też, że ta czwarta fala wygląda dużo lepiej pod kątem zarządzania - dodaje dyrektor Zarychta.

Czy szpital tymczasowy w hali EXPO w Łodzi ponownie zostanie uruchomiony?

Odpowiedź na to pytanie wciąż jest nieznana. Obecnie nie ma takiej potrzeby, gdyż po zwiększeniu liczby łóżek w szpitalu im. Biegańskiego oraz w innych szpitalach w regionie łódzkim powstał na bezpieczny chwilę obecną bufor, dający względny spokój w kontekście miejsc dla pacjentów covidowych.

Prof. Anna Piekarska, kierownik katedry chorób zakaźnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, przewiduje jednak, że w przypadku kolejnych tygodni z tak wyraźnymi wzrostami liczby zakażeń, reaktywowanie szpitala tymczasowego w Łodzi będzie konieczne.

- Na razie jest na to za wcześnie, ale trend jest bardzo niepokojący. Wygląda to tak, jakby czekała nas powtórka z zeszłego sezonu jesienno-zimowego - mówi dla TVN24 profesor Piekarska. 

Optymizmem nie napawają także słowa, które usłyszeliśmy, gdy próbowaliśmy się skontaktować z jednym z lekarzy szpitala im. Biegańskiego.

- W szpitalu sytuację mamy jaką mamy. Pracy jest mnóstwo. Jak ktoś nie wierzy w COVID, to zapraszamy do nas na dyżur, gdzie pacjenci się po prostu duszą - mówi osoba pracująca w sekretariacie oddziału Chorób Zakaźnych szpitala im. Biegańskiego.

Jak zapewnił na antenie Radia Łódź Krzysztof Zarychta, szpital tymczasowy obecnie funkcjonuje w trybie pasywnym. To oznacza, że sprzęt, który znajduje się w hali EXPO, jest zabezpieczony i gotowy, by w razie potrzeby ponownie ratować życie chorych na COVID-19. 

W razie potrzeby uruchomienie pierwszych łóżek w szpitalu tymczasowym w Łodzi powinno zająć maksymalnie kilka dni.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy