Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. W województwie łódzkim do testu przystąpiło 21 943 uczniów. Jak poradzili sobie ósmoklasiści z Łodzi i regionu?
Łódź najlepsza z angielskiego
W całym województwie średnie wyniki prezentują się następująco:
- Język polski: 62% (w Łodzi: również 62%) - średnia krajowa 64%
- Matematyka: 50% (w Łodzi: 53%) - średnia krajowa 50 %
- Język angielski: 69% (w Łodzi: aż 74%) - średnia krajowa 70%
Co poszło nie tak?
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie można go oblać, ale wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia - to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Z tym nie było problemu
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłaszając wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025, szczegółowo przeanalizowała odpowiedzi nastolatków. Jak poradzili sobie uczniowie z zadaniami z poszczególnych przedmiotów?Najlepiej ósmoklasiści wypadli tam, gdzie liczyło się logiczne myślenie i znajomość podstaw. W języku polskim bez większego trudu radzili sobie z rozpoznawaniem związków frazeologicznych. Potrafili wskazać ich znaczenie i poprawnie użyć ich w zdaniach.
W matematyce najwięcej punktów zdobyli za zadanie dotyczące czasu, drogi i prędkości. Prosta zależność, znana z codziennych sytuacji, okazała się dla nich bardziej przystępna niż geometria czy działania na ułamkach.
Na egzaminie z angielskiego najsilniejszą stroną uczniów okazało się rozumienie tekstu pisanego. Zadanie zamknięte, które wymagało wyłapania informacji z krótkich tekstów, poszło im najlepiej i to właśnie za nie zgarnęli najwięcej punktów.
Te zadania sprawiły największy kłopot
Ale nie wszystko poszło gładko. Z języka polskiego największe problemy sprawiło uczniom zadanie interpunkcyjne. Mieli uzupełnić tekst o brakujące przecinki. Zadanie teoretycznie proste, a jednak wielu ósmoklasistów nie zdobyło nawet jednego punktu. Część z nich próbowała bowiem rozwiązywać je intuicyjnie, zamiast opierać się na zasadach gramatycznych.W matematyce wielu uczniów poległo na zadaniu otwartym z geometrii. Trzeba było obliczyć pole czworokąta metodą podziału na mniejsze figury lub uzupełnienia do większych. Brzmi skomplikowanie? I tak właśnie było. Uczniowie często wybierali złą drogę: zamiast uprościć rysunek, próbowali na siłę liczyć długości odcinków, korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
Angielski też miał swoją pułapkę. Było nią otwarte zadanie sprawdzające znajomość środków językowych. Tu nie wystarczyło zaznaczyć poprawną odpowiedź. Trzeba było samemu coś napisać. Dla wielu ósmoklasistów to okazało się zbyt dużym wyzwaniem.
Co dalej?
W piątek 4 lipca od godz. 8.30 absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogli sprawdzać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU. Otrzymali też w szkołach zaświadczenia.Jednocześnie, elektroniczny system rekrutacyjny znów został otwarty. Kandydaci mają czas do 9 lipca, żeby zmienić preferencje i przekazać kopie dokumentów do wybranych placówek. Można zmienić wybór jednej ze szkół na inną, a nawet dokonać całkowitej wymiany preferencji.
10 lipca o godz. 16 system zamknie się po raz kolejny. Sześć dni później pojawią się listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
ZOBACZ TAKŻE:
Najpopularniejsze licea wśród tegorocznych ósmoklasistów:
Komentarze (0)