reklama

Historyczna sensacja niedaleko Zgierza? "Mógł zostać tu pochowany brat polskiego króla"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Historyczna sensacja niedaleko Zgierza? "Mógł zostać tu pochowany brat polskiego króla" - Zdjęcie główne

O tym, że w Łęczycy może znajdować się grób brata króla Łokietka mówił niedawno starosta łęczycki | foto archiwum KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieHistorycy i badacze wciąż nie wiedzą, gdzie dokładnie znajduje się grób brata króla Władysława Łokietka. Nie można jednak wykluczyć, że ta tajemnica wkrótce zostanie rozwiana i możliwe, że Kazimierz II został pochowany niedaleko Zgierza
reklama

Brat krola pochowany w Łęczycy?

W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy mury opuszczonego więzienia w Łęczycy. Obszerną relację z tego miejsca znajdziesz W TYM MIEJSCU.

O tym budynku opowiadał m.in. starosta łęczycki Janusz Mielczarek. Wspomniał o tym, co powiedzieli mu naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

reklama

- Cały czas mam nadzieję, że w budynku zostanie odnaleziony grób Kazimierza II Łęczyckiego. Jest podejrzenie, że w nieprzebadanej części tego obiektu znajduje się jego grób. To brat Łokietka. Piast z Piasta, brat króla – mówił Janusz Mielczarek.

Starostwo powiatowe w Łęczycy zastanawia się nad tym, czy przeznaczyć środki na badania, które rozwiałyby wszystkie wątpliwości, czy brat Łokietka został pochowany w tym miejscu.

- Po tej decyzji, zdecydujemy o ogłoszeniu ewentualnego przetargu na sprzedaż budynku – dodawał.

Przypomnijmy, że pierwsze mury w miejscu późniejszego więzienia postawiono właśnie za panowania Władysława Łokietka na cześć jego zmarłego brata, Kazimierza II - Księcia Kujawsko-Łęczyckiego. 

reklama

Był tu zakon dominikanów. Budynek był pierwszym murowanym obiektem w Łęczycy. 

Kazimierz II po śmierci przyrodniego brata Leszka Czarnego (1288) objął rządy w dzielnicy łęczyckiej. Wraz z Łokietkiem stał po stronie Bolesława II mazowieckiego w jego walce o tron krakowski z Henrykiem IV Prawym; brał udział w bitwie pod Siewierzem, a następnie w walce Łokietka o zdobycie ziemi sandomierskiej.

- W późniejszym czasie popierał Łokietka w jego rywalizacji z Wacławem II czeskim o koronę. Wraz z Łokietkiem i Przemysłem II wielkopolskim zawarł w 1293 roku w Kaliszu sojusz, którego celem było wyparcie Czechów z Krakowa i zdobycie korony. Zaangażowanie poza własną dzielnicą powodowało częste najazdy Litwinów. Zginął podczas walki z nimi pod Trojanowem nad Bzurą w 1294 roku. Nie był żonaty – przypomina doktor Maciej Michalski powołując się na publikację „Słownik władców polskich”.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama