Reklama

Reklama

Kościół w Mileszkach rośnie w oczach. Duże postępy na budowie cieszą mieszkańców [zdjęcia]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Choć to nie koniec odbudowy, kościół w Mileszkach robi wrażenie już na aktualnym etapie prac. Największe postępy widać na zewnątrz świątyni, co bardzo cieszy okolicznych mieszkańców. Ci, niesieni entuzjazmem, dopingują proboszcza do jak najszybszego sfinalizowania budowy.

Reklama

Odbudowa kościoła w Mileszkach idzie pełną parą 

Po tragicznym pożarze wyjątkowego drewnianego kościoła pw. św. Doroty w Mileszkach budowa świątyni ruszyła latem 2021 roku. Stadium odbudowy obiektu robi wrażenie – przejeżdżając tamtędy widać, jak mocno zaawansowane są prace.  

– Budowa kościoła na zewnątrz idzie bardzo dobrze. Trwają prace nad wykończeniem wieżyczek – niebawem postawione zostaną na nich krzyże. Czeka nas jeszcze malowanie budynku – kościół zostanie zabezpieczony ogniowo, zaimpregnowany przed działaniem czynników zewnętrznych i insektów. Wykonane zostaną też zewnętrzne schody ze wszystkich stron oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami –  mówi ks. Roman Kurzdym, proboszcz parafii w Mileszkach.

Trwają prace nad instalacją ochrony przeciwpożarowej świątyni, które mają zakończyć się do końca grudnia. Więcej prac wymaga wnętrze kościoła. 

– Aktualnie trwają prace nad sufitem. W międzyczasie położona zostanie grzewcza instalacja podłogowa, a później posadzka. Przed nami również wszystkie sprawy związane z wyposażeniem świątyni – dodaje ksiądz. 

Proboszcz parafii ma nadzieję, że w nowo wzniesionym kościele pierwsze msze zostaną odprawione już w 2023 roku. Choć podkreśla, że nie wszystkie elementy wyposażenia pojawią się od razu, liczy na to, że niezbędne minimum uda się zgromadzić szybciej. 

– Widzę i czuję, że ludzie cieszą się, że budowa jest na tak zaawansowanym etapie. Wiele osób zatrzymuje się, robi zdjęcia, albo przez płot podpatruje postępy prac. Odbieram od nich tę radość, ale jednocześnie czuję, że te pozytywne emocje bardzo „podkręcają temat” – przyznaje z uśmiechem proboszcz. – Wszyscy chcą, żeby budowa została ukończona jak najszybciej. 

Ksiądz wspomina, że jeszcze dwa lata temu o tej porze roku na terenie kościoła widać było zgliszcza, które straszyły i smuciły mieszkańców. Teraz gołym okiem widać, że do odbudowy świątyni brakuje naprawdę niewiele. 

Kościół w Mileszkach w formie, która przetrwała do 2015 roku powstał w 1775 r. Obiekt w pierwotnej wersji był zbudowany z bali modrzewiowych i kryty gontem. Tragiczny pożar wybuchł nad ranem 31 sierpnia 2015 r. W kościele spłonął dach i większa część ścian. 

Zobaczcie, na jakim etapie jest odbudowa kościoła. Zdjęcia umieściliśmy w galerii powyżej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy