reklama

Łódź: Szkolenie dla duchownych o konsekwencjach wykorzystywania seksualnego dzieci. "Dziecko jest zawsze ofiarą" [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie "Dziecko jest zawsze ofiarą wykorzystania seksualnego" podkreślała, podczas zorganizowanego przez Archidiecezję Łódzką, szkolenia duchownych dr Elżbieta Wróblewska. Mówiono także o postępowaniu, w przepadkach nadużyć seksualnych, popełnianych przez duchownych.
reklama

Pierwszy raz spotkanie łódzkich duchownych, nt. prewencji krzywdzenia dzieci, odbyło się cztery lata temu, kiedy ogłoszone zostały „zasady ochrony małoletnich”. Zakładają one, że co pięć lat, duchowni powinni przejść takie szkolenie, i tym samym, dowiedzieć się o nowych procedurach w przypadku ujawnienia kolejnego krzywdzenia dzieci.

- Każdy duchowny, raz na pięć lat, powinien przejść takie szkolenie. Chcemy uwrażliwiać na tę tematykę  osoby duchowne, a także zapoznać je z nowymi przepisami, procedurami oraz pewnymi nowościami, które w tej dziedzinie się dokonują

- mówił ks. dr Tomasz Liszewski, duszpasterz Ofiar Wykorzystywania Seksualnego i Ich Rodzin w Archidiecezji Łódzkiej.

Szkolenie było podzielone na trzy części, a prelegentami byli dr Elżbieta Wróblewska, psychoterapeuta osób duchownych i konsekrowanych, psycholog w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi i ks. dr Zbigniew Tracz, wykładowca i kanclerz kurii metropolitalnej łódzkiej.

Archidiecezja Łódzka zorganizowała szkolenie duchownych o wykorzystywaniu nieletnich

Jednym z wystąpień dr Elżbiety Wróblewskiej było zagadnienie o tzw. trójkącie dramatycznym, z podziałem na ofiarę, sprawcę i świadka. Prelegentka podkreślała, że za krzywdę wyrządzoną dzieciom, zawsze jest odpowiedzialny dorosły.

- Jedno z głównych pytań, które często się pojawiają brzmi – dlaczego ofiara przychodzi? Dlaczego, gdy coś się raz zdarzyło to ktoś przychodzi drugi, raz trzeci i piąty raz. Potem pojawia się to standardowe – przecież sam/sama chciał – chciała. Wykład ma na celu pomóc zrozumieć, że to nie jest wszystko takie proste, i że zawsze odpowiedzialność ponosi dorosły – on jest sprawcą, a dziecko jest zawsze ofiarą wykorzystania seksualnego

- mówiła dr Elżbieta Wróblewska.

Podczas szkolenia zostały także poruszone kwestie prawne, w przepadkach nadużyć seksualnych, popełnianych przez duchownych. Pojawił się także apel do duchownych, aby byli bardziej uważni.

- To był wykład czysto prawno–kanoniczny, który definiował przestępstwa, których może się dopuścić osoba duchowna wobec osób nieletnich. Mówione to było w kontekście przestępstw przeciw VI przykazaniu jak i w ogóle przestępstw, których może się dopuścić osoba duchowna. Wykład miał tylko charakter przypominający, uświadamiający, by być bardziej uważnym i nie chodzić po granicy prawa

- tłumaczył ks. dr Zbigniew Tracz.

Duchowny tłumaczył także postępowanie w przepadkach nadużyć seksualnych, popełnianych przez duchownych, wobec małoletnich.

Kościół katolicki w ogniu krytyki

Wiele emocji wywołują ostatnie dni, podczas których mówi się o oskarżeniach dotyczących, stosowania przez duchownych, przemocy seksualnej wobec dzieci. O sprawie zrobiło się głośno po reportażu TVN pt. "Franciszkańska 3" o przypadkach pedofilii w Kościele za czasów św. Jana Pawła II. Sprawę komentował nawet papież Franciszek. Wcześniej, kwestie pedofili w polskim Kościele, przedstawiali bracia Sekielscy w filmach "Tylko nie mów nikomu" i "Zabawa w chowanego".

O skali pedofilii w Kościele, mówiono już w 2019 r., kiedy został opublikowany francuski raport dot. przemocy seksualnej wobec dzieci. Ujawnił on, że tylko na terenie Francji, w latach 1950 – 2020, skrzywdzonych mogło zostać nawet 330 tysięcy dzieci.

- Kościół nie umiał widzieć, nie umiał słuchać, nie umiał wychwycić słabych sygnałów, nie umiał też podjąć rygorystycznych działań, które były konieczne

- mówił Jean-Marc Sauvé, przewodniczący Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele, podczas paryskiej konferencji prasowej 5.10.2021 r.

Duchowni w Polsce, jak podała w 2022 r. Państwowa Komisja ds. Pedofili, zajmują pierwsze miejsce, wśród m.in. partnerów rodziców dzieci albo sąsiadów. Środowiska walczące z patologią w Kościele apelują o radykalne zmiany, nie tylko wśród duchownych, ale także w samej instytucji.

- To nie jest sprawa niskiej wagi, gdzie można rozważyć zasługi i przewinienia danej osoby. To jest kwestia sprawiedliwości wobec osób, które zostały bezpośrednio skrzywdzone poprzez działania Jana Pawła II

- czytamy w petycji Zielonych, w sprawie usunięcia pamięci św. Jana Pawła II, z łódzkiej przestrzeni publicznej.

O sprawie pisaliśmy na portalu TuLodz.pl.

W 2019 roku Archidiecezja Łódzka opublikowała 88 stron, na temat zasad m.in. ochrony małoletnich i tym samym nakazała duchownym i pracującym z młodzieżą do ich przestrzegania.  

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama