reklama

Majówka 2025. Atrakcje dla turystów w Łódzkiem. Dojedziesz do nich na rowerze!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMWŁ

Majówka 2025. Atrakcje dla turystów w Łódzkiem. Dojedziesz do nich na rowerze! - Zdjęcie główne

Do wszystkich atrakcji da się dojechać na rowerze. | foto UMWŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieNie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby atrakcyjnie spędzić majówkę. W Łódzkiem jest wiele miejsc, które pozwolą na wspaniały, a do tego aktywny wypoczynek. Wystarczy nam... rower!
reklama

Szlak ma kolor niebieski

Liczący 250 kilometrów Szlak Ziemi Rawskiej (można go objechać w trzech jednodniowych etapach) to pętla obejmująca Koluszki, Rawę Mazowiecką, Białą Rawską, Słupię, okolice Głowna i Strykowa. Składa się z dwóch odcinków: Szlaku Ziemi Rawskiej o długości 140 km oraz Rawskiej Ósemki o długości 106 km. Oznaczony jest kolorem niebieskim, co oznacza trasę długodystansową. Jednak można go w kilku miejscach skracać, korzystając z krótkich dojazdowych odcinków oznaczonych kolorem czarnym, na przykład z Boguszyc do Janolina lub z Regnowa do Raducza.

Spokojnym tempem trasę da się pokonać w trzech etapach, znajdując po drodze noclegi w ośrodkach agroturystycznych. Szlak prowadzi przez liczne wsie i miasteczka. Po drodze można zwiedzać zabytki architektury sakralnej, pałacowej i dworskiej, a także pomniki przyrody. Urozmaiceniem jest linia Rogowskiej Kolei Wąskotorowej, zbudowana w 1915 roku przez Niemców na potrzeby frontu, który przez pół roku utrzymywał się na rzece Rawce. 

reklama

Żywy skansen i Dinopark

W Wiączyniu Dolnym znajduje się jeden z największych w województwie łódzkim cmentarz wojenny z 1914 roku, ufundowany przez rodzinę fabrykanta Karola Scheiblera. W Nagawkach w pobliżu Dmosina działa "Żywy skansen", czyli projekt mający na celu ratowanie zachowanych chat, dworków i kościołów, lecz także wykorzystanie ich w charakterze szkoły ginących zawodów. W Kołacinku można odwiedzić Dinopark i Krainę Świętego Mikołaja. W Żelaznej, gdzie w 1944 roku zmarła Maria Rodziewiczówna, autorka popularnych powieści, m.in. "Trędowatej", "Dewajtis", "Lato leśnych ludzi", jest klasycystyczny kościół z XVIII wieku i dwór Mazarakich z końca XIX wieku.

Ruiny zamku książąt mazowieckich

Okolice Koluszek, Brzezin i Rogowa wchodzą w skład Muzeum w Przestrzeni, obejmującego pobojowiska z okresu I wojny światowej. Na szlaku warto zwrócić uwagę na Gałkówek i las rozciągający się między Justynowem, Borową i Zieloną Górą. Był miejscem decydującego starcia podczas Bitwy Łódzkiej w listopadzie 1914 roku. W Izbie Muzealnej im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym można obejrzeć przedmioty, znajdowane na pobojowisku - bagnety, karabiny, elementy wyposażenia żołnierskiego, a także fotografie archiwalne i dokumenty.

reklama

W Rawie Mazowieckiej warto zwiedzić ruiny zamku książąt mazowieckich z końca XIV wieku i poaugustiański klasztor ojców pasjonistów. W Babsku godny uwagi jest grób Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina, na cmentarzu parafialnym, zespół neoklasycystycznych budynków dworskich oraz carski cmentarz wojskowy z początków XX wieku.

Cały szlak ma 250 kilometrów

Ze Słupi, przez którą wiedzie trasa, niedaleko jest do Lipiec Reymontowskich, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta. Zostało urządzone w budynkach dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów z końca XIX wieku. ​Na terenie przyległym do muzeum znajduje się Zagroda Ludowa, czyli skansen składający się z przeniesionych z okolicznych miejscowości ponad 100-letnich budynków: chałup, obory, stodoły i spichlerza. Wnętrza chałup zostały wyposażone w oryginalne meble i sprzęty, oddając atmosferę dawnej wsi.

Cały Szlak Ziemi Rawskiej doczeka się wkrótce nowego oznakowania, które jeszcze bardziej ułatwi podróżowanie rowerem. Powstaną nowe mapy i ślad GPS, żeby jeszcze łatwiej było zaplanować wycieczki rowerowe.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo