Reklama

Reklama

Muzeum Pojazdów Zabytkowych. Unikatowe, najpiękniejsze i najszybsze samochody pod jednym dachem

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie To miejsce stanowi nie lada gratkę, nie tylko dla fanów motoryzacji. Dobrze czują się tu również miłośnicy historii. O czym mowa? O zgierskim Muzeum Pojazdów Zabytkowych.

Reklama

Wciąż niewiele osób wie o tym miejscu. A szkoda. Bo można tam się przenieść w motoryzacyjną przeszłość. I zapewniamy, że będą to niezapomniane chwile. 

Najstarszy pojazd ma przeszło 100 lat. Najmłodszy "tylko" 30. Jakie eksponaty znajdziemy w muzeum? 

Muzeum Pojazdów Zabytkowych znajduje się na ulicy Ogrodniczej 5/7 w Zgierzu. Otwarte zostało trzy lata. W zależności od warunków pogodowych, do dyspozycji zwiedzający pozostaje hala, w której stoi 80 eksponatów, lub trzy i łącznie 150 samochodów, zarówno wyprodukowanych w Europie, jak i w Ameryce. A jakie konkretnie modele tam zobaczymy? Przekrój jest ogromny, najstarszy pojazd wyjechały z fabryki w 1905 roku. Najmłodszy zaledwie 30 lat temu. Jeżeli chodzi o konkretne marki to mamy tu, m.in. samochód hudson z 1924 roku, wóz strażaki z 1917 roku, pontiaca z 1929 roku, peugota 203 z 1958 roku, czy też rileya z 1953. Wszystkich nie sposób wymienić. Warto je jednak zobaczyć na żywo i posłuchać o historii danego modelu.

Właścicielem muzeum jest Rafał Pietrzak, wielki fan motoryzacji, który od 25 lat wyszukuje samochodowe "perełki". 

 Przez te wszystkie lata uzbierała mi się pewne ilość samochodów, które trzymałem w hali. W pewnym jednak momencie stwierdziłem, że szkoda jest je chować przed światem i postanowiłem udostępnić halę dla zwiedzających

 - opowiada. Z czasem ilość aut ponownie się powiększyła. Do tego doszły pojazdy innych kolekcjonerów, które również można oglądać. I tak muzeum stało się miejscem, do którego wchodzi się na półgodzinne zwiedzanie, a wychodzi się po kilku godzinach z wypiekami na twarzy. Ważną informacją jest fakt, że prowadzi je osoba, która naprawdę wie o starych samochodach chyba wszystko. Właściciel o każdym modelu potrafi opowiedzieć jakość ciekawostkę. Większość pojazdów jest sprawa technicznie i można się nimi poruszać po drodze. 

 Rafał Pietrzak przyznaje, że wśród całej kolekcji ma swoje ulubione eksponaty. Jakie? Chociażby malutkie BMW 600, produkowane w latch 1957-59, czy też volkswagen Karmann, który został uznany za jeden z dziesięciu najpiękniejszych samochodów.

Bardzo lubię również amerykańskiego Edsel z 1958 roku. On jest niesamowity, bardzo wygodny, w środku kanapa ze sprężynami, wyprofilowane siedzenia, automatyczna skrzynia biegów. Jest to unikat, sedanów 4-drzwiowych wyprodukowano jedynie 7 141 egzemplarzy. Ostatnio jechaliśmy nim w rajdzie koguta. Bez problemów zrobiliśmy 1400 kilometrów. Jedynym  szkopułem jest spalanie, które wyniosło pomiędzy 17, a 24 litry na 100 kilometrów. 

Oprócz aut w muzeum znajdują się również zabytkowe motocykle. Jest również ściana, na której zawisły tablice rejestracyjne ze wszystkich stanów USA. Są również tablice zabytkowe i inne ciekawe motoryzacyjne pamiątki. Muzeum czynne jest od poniedziałku do  piątek, w godzinach od 9 do 17, w sobotę d 10 do 15. Natomiast w okresie zimowym (trwa od XI do 31 III) od 9 do 16. Odwiedzenie go to duże przeżycie i to nie tylko dla fanów motoryzacji. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy