Warowny klasztor
Mowa o Opactwie Cystersów w Sulejowie. Wybudowane w 1176 roku przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego, było ośrodkiem duchowym, kulturalnym i gospodarczym regionu. W 2012 roku zostało wpisane na listę Pomników Historii, co podkreśla jego wartość dla dziedzictwa narodowego.Obok Jędrzejowa, Koprzywnicy i Wąchocka opactwo sulejowskie należy do grupy XII-wiecznych małopolskich opactw, które stanowią bezpośrednie filie francuskiego klasztoru cysterskiego w Morimond. Sulejów jest jedynym cysterskim opactwem warownym na terenie Polski z tak dobrze zachowanymi i silnie rozwiniętymi klasztornymi obwarowaniami późnośredniowiecznymi.
Rycerze Jagiełły ostrzyli tu miecze
Opactwo było nie tylko miejscem modlitwy, ale również centrum gospodarki i kultury. W okresie najazdów tatarskich i krzyżackich jego umocnienia stanowiły ważny punkt obronny. Klasztor odwiedzali również polscy władcy, w tym Władysław Jagiełło, który miał tu przebywać przed wyprawą na Grunwald w 1410 roku.
- Legenda głosi, że przed bitwą pod Grunwaldem rycerze króla Władysława Jagiełły ostrzyli swoje miecze na jednej z kolumn kościoła, przygotowując się do starcia z Krzyżakami. A ślady tego wydarzenia można oglądać jeszcze dziś
- mówi ojciec Augustyn Węgrzyn, proboszcz parafii.
Kościół w stylu romańskim
Centralnym elementem kompleksu jest kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, wzniesiony w stylu romańskim. Świątynia, wybudowana przed 1232 roku, ma formę trójnawowej bazyliki z transeptem, co jest typowe dla cysterskiej architektury sakralnej.Po klasztorze, który przylegał do kościoła od strony południowej, została tylko jedna ściana, którą w latach 50. XX wieku odbudowano do wysokości drugiej kondygnacji. Jedyna ocalała część klasztoru to budynek kapitularza z II ćw. XIII wieku ze sklepieniem wewnątrz wspartym na centralnej kolumnie o rzeźbionym kapitelu.
Sulejowem zaczęto się interesować w połowie XIX wieku. W XX wieku wielokrotnie prowadzono prace konserwatorskie, remontowe i adaptacyjne na terenie zespołu. W latach 70. wykupiono z rąk prywatnych zabudowania w części północnej założenia i poddano je adaptacji na cele hotelowe.
Powrót cystersów
Cystersi wrócili do Sulejowa w 1986 roku. Obecnie znajduje się tutaj przeorat zwykły, obsadzony przez cystersów z Wąchocka.Sulejów trafił również na filmową mapę Polski. To tutaj w filmie "Potop" przyjechał Kmicic (Daniel Olbrychski) wraz ze swoimi przybocznymi. Spotkał księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), którego próbował porwać - scena galopu nakręcona została na łące między opactwem a Pilicą. Tutaj również odbywały się konne wyścigi pomiędzy głównymi bohaterami serialu "Janka".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.