reklama

Plaża w Łódzkiem wolna od tłumów. Nad Grabią odpoczniesz bez wścibskich spojrzeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Brózda

Plaża w Łódzkiem wolna od tłumów. Nad Grabią odpoczniesz bez wścibskich spojrzeń - Zdjęcie główne

Grabia tworzy piękne zatoki. | foto Karolina Brózda

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieGrabia to urokliwa rzeka, która przepływa m.in. przez teren powiatu łaskiego. Jej nurt meandruje wśród łąk i lasów, tworząc malownicze zakola - idealne miejsce na chwilę relaksu, kontakt z naturą i zanurzenie stóp w chłodnej wodzie.
reklama

Widok na zatokę utworzoną przez rzekę

Jedno z takich zakoli znajduje się w pobliżu miejscowości Jamborek, położonej w gminie Zelów, częściowo ukrytej wśród lasów. Do punktu widokowego prowadzi piaszczysta droga przez las. Na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo, żeby dotrzeć do stromego klifu, z którego roztacza się widok na zatokę utworzoną przez Grabię. Ostrożnie schodząc w dół, można dostać się bezpośrednio nad wodę.

Całkowita długość rzeki wynosi 77 kilometrów. Wędrówka jej biegiem - od Marzenina aż po ujście - pozwala zobaczyć ślady dawnych młynów wodnych, m.in. we wsiach Brzeski i Kozuby. Jeden z takich młynów, przekształcony niedawno w muzeum, znajduje się niedaleko opisanego wcześniej zakola, we wsi Talar.

reklama

Ponad 800 gatunków zwierząt

Grabia zasługuje na uwagę przede wszystkim dzięki swojemu bogactwu przyrodniczemu. Badacze zidentyfikowali tu ponad 800 gatunków zwierząt, z czego 80 stwierdzono po raz pierwszy na terenie Polski, a dwa okazały się zupełnie nowe dla nauki. Dzięki temu Grabia uchodzi za najlepiej poznaną rzekę w Polsce pod względem fauny.

W wodach Grabi można dostrzec m.in. wrotki, widłonogi, pijawki i mięczaki, a w pobliżu brzegu - szybujące ważki. W nurcie rzeki żyją rzadkie i chronione gatunki ryb, takie jak piskorz, minóg ukraiński czy koza złotawa. Nad rzeką można też zaobserwować wiele gatunków ptaków i ssaków, w tym zimorodki, bąki, cyranki, a także bobry i wydry. Dolina Grabi oraz jej dopływy znajdują się pod szczególną ochroną przyrodniczą, co świadczy o ich unikalnych wartościach ekologicznych.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo