reklama

Polacy rzadziej chorują? W Łódzkiem wystawiono aż 100 tys. mniej zwolnień lekarskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Polacy rzadziej chorują? W Łódzkiem wystawiono aż 100 tys. mniej zwolnień lekarskich - Zdjęcie główne

W 2021 roku wystawiono mniej zwolnień lekarskich w województwie łódzkim | foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieZakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wstępne dane na temat zwolnień lekarskich wystawianych w 2021 roku. Jak się okazuje, w województwie łódzkim było ich o około 100 tysięcy mniej niż w 2020. Jakie były ich najczęstsze przyczyny?
reklama

Ponad 20 milionów zwolnień lekarskich w całej Polsce. 

W 2021 roku lekarze w całej Polsce wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS aż 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 r. spadła zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń –  o 1,3 proc.

Jak sytuacja wygląda w województwie łódzkim? 

- W województwie łódzkim w 2021 r. ubezpieczeni w ZUS spędzili na e-ZLA mniej dni niż w 2020 r. W ubiegłym roku liczba dni z powodu choroby własnej wyniosła 19 mln, a w 2020 r. – 20,6 mln dni. W ubiegłym roku spadła także liczba wystawionych zwolnień lekarskich e-ZLA dla mieszkańców województwa łódzkiego z 1,5 mln do 1,4 mln zaświadczeń – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

reklama

Warto wspomnieć, że w rejestrze e-ZLA są także zapisywane zaświadczenia lekarskie wystawiane osobom ubezpieczonym w ZUS w celu opieki nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny, w związku z ich chorobą. Ponadto zwolnienia lekarskie są wystawiane osobom, które nie są ubezpieczone w ZUS. Absencja uwzględniająca również te przypadki wyniosła aż 282,5 mln dni, na które złożyło się 24,6 mln zaświadczeń od lekarzy.

reklama

Na co najczęściej chorują Polacy? 

Jakie przyczyny dominowały wśród wystawionych zwolnień lekarskich? Jak wynika z danych ZUS, za ok. 17 proc. absencji odpowiadały choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyły choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia.

W rejestrze e-ZLA uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. 

reklama

- Wynika to z faktu, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji. Dlatego w 2021 r. zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu jednostki chorobowej COVID-19 (kod U07) na łączną liczbę 4,2 mln dni – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Lekarze wystawiają także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z COVID-19, np. na powikłania czy rehabilitację po zakażeniu. W 2021 r. ZUS zarejestrował 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji.

Źródło: ZUS

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama