Reklama

Reklama

Pozwolenie na broń w Łódzkiem. Ile osób w województwie łódzkim może posiadać broń i w jakim celu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Pozwolenie na broń w Łódzkiem. Ile osób w województwie łódzkim może posiadać broń i w jakim celu? - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie O pozwolenie na broń może wnioskować każdy mieszkaniec Polski, który spełni odpowiednie wymagania i złoży dokumenty, zaświadczające o zdolności psychicznej i fizycznej do posługiwania się bronią. Wydanie pozwolenia musi mieć solidną podstawę w kategorii celu posiadania broni. Ile osób w województwie łódzkim ma broń? W jakim celu mogą jej używać? Sprawdź poniżej!

Reklama

Rośnie ilość wniosków o wydanie pozwolenia na broń

Na podstawie policyjnych danych, liczba składanych wniosków w sprawie wydania pozwolenia na broń wzrosła. W roku 2020 o pozwolenie na broń wnioskowało - 866 osób, a w roku 2021 - 940.

Wydział Postępowań Administracyjnych KWP w Łodzi nie gromadzi danych statystycznych z poszczególnych powiatów, dlatego dane dotyczą całego województwa. Patrząc na to przez pryzmat obszaru tak dużego jak całe województwo – rocznie wniosków nie jest aż tak wiele, a część z nich nie jest rozpatrzona pozytywnie.

Ile osób w województwie łódzkim ma pozwolenie na broń?

Najwięcej osób ma pozwolenie na broń ze względu na cel łowiecki – jest to aż 6396 osób. Na drugim miejscu znajdują się posiadacze broni w celu sportowym, jest ich 2364. Do celu ochrony osobistej broń posiada 1626 osób oraz w celach kolekcjonerskich 1327 osób. 

Broń do celów łowieckich może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Broń w celu sportowym mogą posiadać wyłącznie osoby, które mają kwalifikacje sportowe oraz licencję właściwego polskiego związku sportowego. Do posiadania broni ze względu na cel ochrony osobistej trzeba mieć ponadprzeciętne, stałe i realne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia i wyłącznie w tych przypadkach właściciel broni może jej użyć. W przypadku celu kolekcjonerskiego posiadacz musi należeć do stowarzyszenie o charakterze kolekcjonerskim, przy czym zabrania się noszenia broni bez zgody organu Policji.

W województwie łódzkim znalazło się także 115 osób posiadających broń w celu pamiątkowym, 40 osób w celu szkoleniowym 5 osób w celu ochrony stawów. Kolejne przypadki wydania pozwolenia na broń dotyczą od jednego do dwóch pozwoleń w celach: rekonstrukcji historycznych, ochrony osób i mienia, ochrony łowiska, odstrzału szkodników oraz w celu dydaktycznym.

Z danych wynika, że w województwie łódzkim (w różnych celach) broń posiada prawie 12 tysięcy osób. Warto pamiętać, że w całym województwie mieszka prawie 2,5 miliona ludzi. Przy takiej liczbie mieszkańców, posiadacze broni to naprawdę niewielki odsetek.

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy