Za prawie 3 miesiące, miną dwa lata, od wprowadzenia dla pieszych i kierowców, jednych z najgłośniejszych zmian w polskim prawie. 1 czerwca 2021 r. weszły w życie zapisy, które pieszym zabraniają korzystania z telefonu podczas przejścia przez pasy, a także wprowadziły pierwszeństwo dla nich, jeszcze przed wejściem na jezdnię.
Ówcześnie, pierwszeństwo pieszych, było od momentu wejścia na drogę, aktualnie pieszy ma pierwszeństwo, jeszcze przed wejściem.
Niebezpieczne zdarzenia na przejściach dla pieszych
Jeszcze przed wprowadzeniem tych zmian, wiele się mówiło o zachowaniu rozsądnej prędkości w obrębie przejścia dla pieszych, prowadzono m.in. akcję „10 mniej ratuje życie”. Niestety, ale skala wypadków na pasach, wciąż nie sprawia, że wszyscy kierowcy są świadomi ryzyka, jakie niesie brawura na drodze.Jedną z akcji, które mają nie tylko uświadomić, ale i zadziałać prewencyjnie, są policyjne działania, w ramach akcji „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.
- 22 marca w ramach ogólnopolskich działań Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostały całodniowe działania pod kątem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W tym dniu na wielu drogach naszego województwa, policjanci drogówki egzekwowali naruszenia prawa popełniane nie tylko przez niechronionych uczestników, ale bacznie przyglądali się relacji kierujący – pieszy
- mówi mł.asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi
Statystyki z akcji, pokazują, że wiele do poprawy, mają wszyscy uczestnicy ruchu.
Policja apeluje do kierowców: „Droga to nie miejsce na brawurę”
Łącznie zostało ujawnionych 1942 wykroczeń, których dopuścili się zarówno kierowcy, piesi, jak i rowerzyści. Wśród tej liczby, przyczyną wykroczeń są nadmierna prędkość przy pasach, rozmawianie przez telefon komórkowy oraz przejazd rowerem przez przejście dla pieszych.
- Mundurowi ujawnili, aż 669 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych jak i rowerzystów. Niestety pomimo wielu apeli kierowanych do kierujących pojazdami o „zdjęcie nogi z gazu” szczególnie przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerów to w minioną środę ujawnili 746 tego typu wykroczeń
- dodaje.
Akcja policjantów była prowadzona w miejscach, w których do popełnienia wykroczeń dochodzi najczęściej. Policja zaznacza, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych.
- Droga to nie miejsce na brawurę, a pośpiech nigdy nie był i nigdy nie będzie dobrym doradcą
- mówi mł.asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.