reklama

Ruiny zamku w Drzewicy są cenną atrakcją. Turyści tu jednak nie wejdą [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruiny zamku w Drzewicy są cenną atrakcją. Turyści tu jednak nie wejdą [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieTo najbardziej niedoceniany, a zarazem najcenniejszy zabytek architektury renesansowej w Polsce. Stojący nad rzeką Drzewiczką zamek jest jednym z niewielu zachowanych przykładów architektury gotycko-renesansowej w regionie łódzkim.
reklama

Zamek w Drzewicy powstał około 1527 roku z inicjatywy Macieja Drzewickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski, humanisty i jednego z czołowych przedstawicieli polskiego renesansu. Był nie tylko rezydencją obronną, ale też manifestacją nowych idei epoki: wygody, harmonii i piękna.

Zamek stopniowo popadał w ruinę

W rękach rodziny Drzewickich zamek znajdował się przez blisko 200 lat. Jego historia tragicznie załamała się po pożarze w XVIII wieku, gdy ówcześni właściciele - rodzina Sołtyków - opuścili posiadłość. Od tamtej pory zamek stopniowo popadał w ruinę. Jednak mimo zniszczeń zachował imponującą bryłę z czterema narożnymi basztami, dziedzińcem oraz unikatowym założeniem na sztucznej wyspie otoczonej fosą, rozwiązaniem rzadko spotykanym w Polsce.

reklama

Dziś ruiny odwiedzają turyści, rowerzyści, pasjonaci historii. Choć dostęp do wnętrz pozostaje ograniczony, ścieżki wokół pozwalają poczuć klimat minionych wieków. I choć zamek nie odzyska już zapewne dawnej świetności, zyskuje szansę na nowe życie.

Dostęp dla turystów jest ograniczony

Najnowszym krokiem ku ratunkowi obiektu jest dofinansowanie w wysokości 170 tys. zł, które właściciele zamku pozyskali z programu "Łódzkie dla zabytków". Środki zostaną przeznaczone na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej dotyczącej prac zabezpieczających ruiny przed dalszą degradacją.

Autorem projektu renowacji jest Wojciech Szygendowski, uznany specjalista w dziedzinie ochrony zabytków.

- Zamek trzeba ratować. Bez dokumentacji nie ma mowy o realnych działaniach. Dofinansowanie daje nam fundament pod dalszą walkę o przetrwanie tego miejsca

- podkreśla Szygendowski.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo