Jeszcze pod koniec XIX wieku fabryka ta była największego w okręgu kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym.
Tak zmieniała się Manufaktura w Łodzi
Pierwsze wizje łódzkiej Manufaktury rozpoczęły się w 1835 roku, kiedy w Łodzi pojawiła się rodzina Kalmana Poznańskiego. Jego syn, Izrael, biznes przejął kilkanaście lat później. Doprowadził do rozwoju całego rodzinnego kapitału oraz sprawił, że Łódź zaczęła być postrzegana jako miasto z prawdziwym przemysłowym potencjałem.Przez lata jednak sporo się zmieniło zarówno na ziemiach Polski, jak i na świecie. Po śmierci Izraela biznes przejął jego syn Ignacy. Podczas wojen i okresu międzywojennego stracił jednak kontrolę nad firmę.
Manufaktura Łódź - jak wyglądała kiedyś?
Po wojnie fabryka została znacjonalizowana, ale nadal była jednym z głównych pracodawców w Łodzi. W latach 90. zaczęły się problemy finansowe, a fabryka popadała w ruinę. Jednak w 2003 roku rozpoczęto jej rewitalizację, a trzy lata później Manufaktura stała się ważnym miejscem w mieście.Na jej rewitalizację wydano około 200 milionów euro – 90 000 m² odzyskało swoje oblicze.
Dziś Manufaktura to największa galeria handlowa w Polsce. Dla odwiedzających przygotowano muzea, kino, teatr, ćwierć tysiąca butików i sklepów, place zabaw dla najmłodszych, klub fitness oraz kilkadziesiąt restauracji i kawiarni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.