reklama

Czegoś takiego nie widzieliście! To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Łódzkiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia/Jolanta Dyr

Czegoś takiego nie widzieliście! To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Łódzkiem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Łódzkiem. Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim kiedyś należały do Łodzi. Dlaczego to miejsce jest aż tak wyjątkowe? | foto Wikipedia/Jolanta Dyr

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieTo jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Łódzkiem. Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim kiedyś należały do Łodzi. Dlaczego to miejsce jest aż tak wyjątkowe?
reklama

Niebieskie Źródła to wyjątkowe miejsce. To rezerwat przyrodniczy na prawym brzegu Pilicy

W Niebieskich Źródłach mieszka 75 gatunków ptaków

Znajdziemy tu liczne siedliska ptaków. Symbolem tego miejsca są kaczki i krzyżówki. Ale w rezerwacie mieszka 75 gatunków, w tym łabędzie nieme czy remiz, zimorodki, ohar, gil czy strzyżyk zwyczajny.

 Podziwiać można także prawie 400 gatunków roślin, w tym te nietypowe, jak: wierzba czarniawa, rzeżucha niecierpkowa, turówka wonna, grzybienie białe oraz paprocie – nasięźrzał pospolity i nerecznica grzebieniasta.

Rosną tu także: ziarnopłon wiosenny, bluszczyk kurdybanek, podagrycznik pospolity i czeremcha zwyczajna.

reklama

Dlaczego woda przybiera błękitną barwę?

Skąd nazwa Niebieskie Źródła?

"Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wypływa woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Kolor wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego i zależny jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo urok wywierzysku nadają gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę"

- czytamy na stronie lodzkie.pl.

reklama

Z Niebieskich Źródeł woda miała trafiać do Łodzi

Co ciekawe, właścicielem Niebieskich Źródeł była kiedyś Łódź. To efekt pomysłu Lindley'a, który zaprojektował łódzkie wodociągi. 

"Na zlecenie władz Łodzi Lindley badał jakość wody w pobliskich rzekach. Szacował, że przemysł i mieszkańcy dynamicznie rozwijającego się miasta potrzebują ponad 100 mln litrów wody na dobę. Uznał, że Niebieskie Źródła koniecznie trzeba uwzględnić w planach pozyskiwania wody dla Łodzi. Wychwalał wydajność krasowych wywierzysk – 220 litrów na sekundę. Docenił ich czystość i korzystny skład mineralny"

- podaje łódzkich ratusz na swojej stronie internetowej.

reklama

Pomysł był taki, by woda z Niebieskich Źródeł trafiała do Łodzi rurociągiem o długości 50 kilometrów. W 1925 łódzcy radni zdecydowali o zakupie Źródeł od Bolesława Jabłkowskiego i Stanisława Barańskiego. Kosztowały 95 tysięcy zł. Projekt jednak porzucono, bo cała inwestycja okazała się zbyt kosztowna.

Przed Ii wojną światową władze Tomaszowa wydzierżawiły od Łodzi Źródła. Zobowiązały się do stworzenia tam parku turystyczno-przyrodniczego. W PRL-u teren przejął Skarb Państwa. Rezerwat przyrody utworzono w 1961 r.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama