reklama

To tutaj kręcili "Koronę Królów". Tę atrakcję turystyczną można zwiedzać tylko latem. Lepiej się pospiesz!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/ Łódzkie dla Ciebie

To tutaj kręcili "Koronę Królów". Tę atrakcję turystyczną można zwiedzać tylko latem. Lepiej się pospiesz! - Zdjęcie główne

Kościół św. Idziego w Inowłodzu świętuje 900-lecie istnienia. | foto Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/ Łódzkie dla Ciebie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieTo prawdziwy skarb architektury sakralnej w sercu Polski i najstarsza zachowana świątynia w województwie łódzkim.
reklama

900 lat historii – Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Kościół św. Idziego w Inowłodzu świętuje 900-lecie istnienia. Ufundowany w 1082 roku przez księcia Władysława Hermana, stanowi jeden z najcenniejszych przykładów romańskiej architektury w Polsce. Zgodnie z legendą, książę, który przez lata bezskutecznie modlił się o potomka, powierzył swoje prośby św. Idziemu – patronowi par bezdzietnych. Gdy narodził się Bolesław Krzywousty, Herman w geście wdzięczności postawił niewielką, kamienną świątynię.

Kościółek urzeka prostotą i autentyzmem romańskiego stylu – masywne mury, surowa bryła i wąskie, półkoliste okna tworzą atmosferę skupienia i ciszy. Wnętrze pozostało ascetyczne: skromny ołtarz, kamienne detale i ledwie widoczne ślady dawnych malowideł ściennych przypominają o jego średniowiecznym rodowodzie. W świątyni nigdy nie było elektryczności – światło pochodzi wyłącznie z naturalnych promieni słonecznych i świec.

reklama

Malownicze wzgórze i legenda o ukrytym skarbie

Świątynia wznosi się na wzgórzu z widokiem na dolinę Pilicy, będąc od wieków duchowym symbolem tej części Inowłodza. To miejsce, gdzie historia miesza się z legendą. Według jednej z opowieści, w nocy słychać tu modlitwy dawnych pielgrzymów. Inna głosi, że w krypcie ukryty jest skarb, który odnaleźć może tylko osoba o czystym sercu. Są i tacy, którzy twierdzą, że po zmroku pojawia się tu postać rycerza – strażnika wzgórza i świątyni.

Kościół św. Idziego otwarty jest dla zwiedzających jedynie w sezonie letnim, jednak cieszy się nieustającą popularnością wśród turystów i pielgrzymów. Urok tego miejsca dostrzegli również filmowcy – świątynia stała się plenerem dla serialu „Korona Królów”.

reklama

- To nie tylko zabytek - to świadectwo wiary i historii, miejsce, gdzie każdy może poczuć ciszę i piękno, które przetrwały wieki. Jesteśmy dumni, że tak wiele osób odwiedza ten kościółek, a my możemy dzielić się z nimi tym niezwykłym dziedzictwem

- podkreśla ksiądz proboszcz Artur Szczepanik.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo