Reklama

Reklama

W Polsce pracują nad nową szczepionką przeciwko COViD-19. Ma być produkowana niedaleko Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

W Polsce pracują nad nową szczepionką przeciwko COViD-19. Ma być produkowana niedaleko Łodzi - Zdjęcie główne

Mabion spod Łodzi będzie produkował szczepionkę przeciwko Covid-19 | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Największe koncerny nie ustają w pracy nad nowymi szczepionkami przeciwko COViD-19. Jednym z nich jest firma Novavax, a produkcją antygenów dla amerykańskiego potentata zająć się ma zakład Mabion, z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim, a którego jednym z udziałowców jest Polfarmex Kutno.

Reklama

Mabion spod Łodzi będzie produkował szczepionkę przeciwko Covid-19

Latem Komisja Europejska zatwierdziła nową umowę dotyczącą potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 z firmą biotechnologiczną Novavax. Dostawy preparatu mają być realizowane do 2023 roku. Szczepionka jest już poddawana przeglądowi etapowemu przez Europejską Agencję Leków (EMA) z myślą o ewentualnym wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu - podaje portal KCI.

Głównym elementem szczepionki Novavax będzie antygen produkowany w polskich zakładach spółki Mabion. Umowa między firmami została podpisana w marcu 2021 r. i ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.

Jak informuje prezes Mabionu, Krzysztof Kaczmarczyk, firma jest przygotowana do produkcji na skalę komercyjną, a parametry produkowanego antygenu napawają optymizmem. Badania przeprowadzone niedawno na próbie prawie 30 tys. osób w USA i Meksyku wskazywać mają na wysoką (ponad 90-procentową) skuteczność szczepionki Novavax przeciw różnym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2: brytyjskiemu, południowo-afrykańskiemu i indyjskiemu.

- Spółka zakończyła analizę dokumentacji procesowej i analitycznej firmy Novavax, jak też przygotowała system jakości do wdrożenia nowego procesu i analityki. Kolejne zakończone działania to zwiększenie skali procesu hodowli komórek w bioreaktorach w skali komercyjnej, jak również planowana w ramach umowy dwukrotna realizacja tego procesu - wyjaśnia Krzysztof Kaczmarczyk w rozmowie z portalem money.pl.

Teraz pozostały już tylko formalności, czyli sporządzenie raportów, które zostaną przekazane spółce Novavax po podpisaniu umowy produkcji.

Mabion jest polską firmą biotechnologiczną, trudniącą się wprowadzeniu na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji. Łódzka spółka została założona w 2007 roku, a jej udzałowcami sa cztery firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakowa oraz Genexo z Warszawy.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy