reklama

Wciąż wiele ciężarnych mieszkanek Łódzkiego pije alkohol. Fundacja "Dom w Łodzi" proponuje odwrócić kieliszki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: TuLodz.pl

Wciąż wiele ciężarnych mieszkanek Łódzkiego pije alkohol. Fundacja "Dom w Łodzi" proponuje odwrócić kieliszki - Zdjęcie główne

W ciąży nie ma "bezpiecznej" dawki alkoholu. | foto TuLodz.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieW sobotę (9 września) obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). W związku z tym fundacja "Dom w Łodzi" rusza z kampanią "FasOff", tym razem pod hasłem "Będę tatą. Nie piję razem z nią". Symbolem akcji są dwa odwrócone kieliszki.
reklama

- Płodowy Zespół Alkoholowy to dla dziecka dramat - mówi Jolanta Bobińska, prezes fundacji. - Uszkodzenia, do których dochodzi w okresie płodowym na skutek działania alkoholu bywają bardzo złożone i często nieodwracalne. Nawet jeśli jesteśmy w stanie pomóc – na przykład zoperować serduszko, skorygować opadające powieki czy zadbać o sprawy urologiczne – zawsze wiąże się to z bólem i traumą, bo oznacza wielotygodniowe pobyty w szpitalu.

Najbardziej dramatyczne są takie zmiany, które będą z dzieckiem do końca życia: niesprawność intelektualna czy zmiany neurologiczne, które zaburzą prawidłowe funkcjonowanie.

Ważna jest rola przyszłego taty

Tegoroczna edycja kampanii odwołuje się do emocji sportowych, kibicowania i będzie trwała w czasie eliminacji do Euro 2024.

reklama

 - Uznaliśmy, że to świetny sposób, żeby pokazać, jak ważna jest rola mężczyzny, przyszłego taty, bo przecież rodzina jest jak drużyna - dodaje Jolanta Bobińska. - Zachęcamy mężczyzn do wspierania swoich żon i partnerek w ciąży w abstynencji, bo tylko w ten sposób można zapobiec Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu. Picie w ciąży niszczy życie dziecka i powoduje nieodwracalne zmiany w całej rodzinie.

Kompletnie pijane ciężarne

Wciąż nie dla wszystkich kobiet unikanie alkoholu w ciąży jest oczywistością. Co dodatkowo oburza, ciężarne panie potrafią po kieliszku wsiąść za kierownicę samochodu. W ubiegłym roku pijana 36-letnia mieszkanka powiatu skierniewickiego w zaawansowanej ciąży prowadziła fiata seicento. Badanie alkomatem wykazało 1,5 promila alkoholu w jej organizmie. Z kolei prawie 3 promile miała ciężarna 31-latka z Głowna, która w takim stanie opiekowała się 2-letnią córką. Jeszcze dramatyczniejsza sytuacja wydarzyła się kilka lat temu w Tomaszowie Mazowieckim, kiedy kompletnie pijana (2,6 promila) 24-latka urodziła dziecko - maluch miał we krwi 4,5 promila...

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama