reklama

Łódzki Port czy Poznańska Ławica? Które lotnisko przyciąga więcej podróżnych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Port Łódź

Łódzki Port czy Poznańska Ławica? Które lotnisko przyciąga więcej podróżnych? - Zdjęcie główne

Port w Łodzi planuje obsłużyć pół miliona pasażerów | foto Port Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieŁódzkie lotnisko pochwaliło się kolejnym sukcesem. Tymczasem łodzianie uważają, że siatka połączeń mogłaby być bogatsza.
reklama

Port Lotniczy w Łodzi poinformowało, że jako jedyne  w Polsce, zostało wyróżnione przez Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych (ACI Europe) wśród portów, które najlepiej sobie poradziły z odbudową ruchu po okresie pandemii. 

Port Lotniczy w Łodzi z kolejnym wyróżnieniem 

Lotnisko przypomina, że to trzecie wyróżnienie dla Łodzi w tym rankingu w 2023 r. Wcześniej doceniono port za wzrost w pierwszym półroczu wynoszący 38 proc. oraz za największy wzrost w sierpniu wynoszący 48 proc.

W najnowszym rankingu na liście lotnisk, które dobrze radzą sobie po pandemii, odbudowały ruch, a nawet odnotowały znaczny wzrost liczby pasażerów, znalazło się lotnisko w Łodzi. W 2023 roku liczba pasażerów korzystających z lotniska w Łodzi wyniosła 356 878 i jest to wzrost o 97 proc. w porównaniu z 2019 rokiem - informuje Port. 

reklama

ACI Europe w swojej ocenie pod uwagę bierze wzrost procentowy i tendencję, a nie bezwzględne liczby odprawionych pasażerów i ocenia lotniska w pięciu grupach w zależności od liczby obsługiwanych pasażerów. 

Ambitne plany na 2024 rok. Kolejne loty w rozkładzie

Łódzki Port nie zamierza osiadać na laurach i planuje dalszy rozwój. Jak już wcześniej informował  Robert Makowski, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Łódź, rok 2023 roku lotnisko zamknęło z liczbą ponad 350 tysięcy obsłużonych pasażerów, a cele są jeszcze bardziej ambitne.

reklama

- W 2023 roku lotnisko w Łodzi obsłużyło ponad 350 tysięcy pasażerów. W nadchodzącym roku lotnisko zamierza odprawić nawet pół miliona pasażerów. Będzie to najlepszy wynik w historii Portu - przyznał. 

W ubiegłym roku, większość lotów to kierunki turystyczne, głównie z biur podróży m.in. do Turcji i Grecji.  -  Wśród 350 tysięcy pasażerów, którzy skorzystali w mijającym roku z łódzkiego lotniska, 57 tysięcy to pasażerowie czarterowi, a więc ci, którzy wybrali się na zorganizowane wakacje samolotami wynajętymi przez biura podróży. Były to wycieczki do tureckiej Antalyi, Burgas i na greckie wyspy Kretę, Rodos i Zakythos  - wyliczał R. Makowski. 

reklama

Przed majówką rozkład lotów ma się jeszcze bardziej rozszerzyć. Wówczas po raz pierwszy,  będzie można polecieć czarterem na weekend do Turcji. Wśród kierunków wakacyjnych pojawią się nowości: Albania, Bodrum w Turcji Egejskiej oraz Tunezja. Lotów czarterowych będzie więcej. Tylko do Turcji tygodniowo planowane jest z Łodzi, aż dziewięć samolotów. 

Łódzki port dogoni Ławicę? Na to liczą podróżni 

Osoby, które często podróżują, nie mogą nie pominąć faktu, że lotnisko regularnie powiększa swoją ofertę. Nie można, chociażby nie zauważyć, że w okresie świątecznym pojawiły się dodatkowe loty np. do Brukseli, czy Mediolanu. Poza tym od kilku miesięcy z Łodzi codziennie można polecieć do Londynu. 

reklama

Mimo tego podróżujący uważają, że z łódzkiego lotniska wciąż odlatuje zbyt mało samolotów. Pani Dorota uważa, że zaletą portu, jest odległość do miasta, dobry dojazd, przejrzysty terminal.  - Jeżeli chodzi o wady, to od lat powtarzam -  środek Polski i  tak mało połączeń - argumentuje. 

Podobne słowa słyszymy od innych pasażerów.  - Widać, że się starają, ale wciąż to małe lotnisko, co tu oceniać? - dodaje pani Katarzyna.

Pasażerowie przyznają, że często muszą szukać alternatywy w postaci wyjazdów do Poznania, czy Wrocławia, gdzie oferta jest większa.  Dodajmy jednak, że punkty te rocznie obsługują kilka milionów pasażerów. 

Poznańska siatka połączeń liczy przeszło 70 kierunków. Wśród nich jest Kraków, Agadir (Maroko), Alicante (Hiszpania), Amman (Jordania), Amsterdam (Holandia), Antalya (Turcja), Barcelona (Hiszpania), Bari (Włochy), Billund (Dania),  Bodrum (Turcja), Chania (Grecja), Dubrownik (Chorwacja), Monachium (Niemcy), czy Pafos (Cypr). 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie lotniska. Dodajmy, że Port lotniczy Poznań-Ławica opublikował wyniki za ubiegły miesiąc i rok, i jak się okazało,  był on najlepszy w historii lotniska. W grudniu port obsłużył 142 tys. pasażerów, a w całym roku blisko 2,8 mln podróżujących.

Dobry rok ma za sobą również port wrocławski. Według raportów obsłużył blisko 3,9 mln, czyli o 350 tys. więcej niż w rekordowym dotąd 2019 r. i ponad milion więcej niż w 2022 r. 

Natomiast Gdański  odwiedziło ponad 5,9 miliona pasażerów. To o 29,1 proc. więcej niż w roku 2022 r. oraz prawie 10 proc. więcej niż w 2019 r., kiedy to Port Lotniczy Gdańsk zanotował dotychczasowy rekord frekwencji wynoszący 5,4 mln pasażerów. 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama