Reklama

Reklama

Zeznawała biegła diabetolog. Proces w sprawie śmierci Bohdana Gadomskiego zmierza do końca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Brózda

Zeznawała biegła diabetolog. Proces w sprawie śmierci Bohdana Gadomskiego zmierza do końca - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Oskarżeni ze swoim obrońcą. | foto Karolina Brózda

Udostępnij na:
Facebook
Łódzkie Biegła z zakresu diabetologii wypowiadała się podczas czwartkowej (25 maja) rozprawy w sprawie śmierci znanego łódzkiego dziennikarza Bohdana Gadomskiego. Przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Tomasz Krawczyk, chciał bowiem ustalić, jak długo w organizmie człowieka utrzymuje się insulina.

Reklama

Oskarżonym w procesie Halinie K.-Ł. i Borysowi Ł. zarzuca się bowiem, że podaniem zbyt dużej dawki insuliny doprowadzili do śmierci chorującego na cukrzycę Gadomskiego. Znalazł się on w stanie hipoglikemii, czyli poziom cukru w jego krwi był tak niski, że doprowadził do nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego.

Zalecone dawki były prawidłowe

Biegła stwierdziła, że dawki insuliny zalecone choremu przez szpital były prawidłowe. Zaznaczyła, że czas działania insuliny nie zależy od dawki, ale od jej rodzaju, i jest to zwykle do około 6 godzin. Z kolei podana ilość leku wpływa na wartość obniżenia poziomu cukru we krwi. Natomiast wartość końcowa poziomu cukru zależy od tego, przy jakim poziomie glukozy insulina została podana, jakiej kaloryczności był spożyty przez pacjenta posiłek i czy wykonywał on jakiś wysiłek fizyczny.

Obrońca oskarżonych dociekał, czy inne choroby, na które cierpiał Bohdan Gadomski, mogły mieć wpływ na niski poziom cukru. Według biegłej, do nagłego obniżenia stężenia glukozy u chorującego na cukrzycę może dojść w każdej chwili, nawet przy dobrze dobranej dawce insuliny, jednak te spadki mają charakter nieciągły. U Gadomskiego natomiast badania wskazały na hipoglikemię przewlekłą, głęboką i bardzo ciężką, którą może spowodować przyjmowanie zbyt dużych dawek insuliny.

Wnioski obrony odrzucone

Obrona złożyła do przewodniczącego składu sędziowskiego kilka wniosków: m.in. o wezwanie biegłych z zakresu psychiatrii i neurologii (żeby ustalić, czy Bohdan Gadomski mógł sam podać sobie zbyt dużą dawkę insuliny i tym samym targnąć się na swoje życie) oraz o diagnozę funkcji językowych oskarżonego Borysa Ł., który jako obcokrajowiec miał niedokładnie rozumieć pytania i nieprecyzyjnie wyrażać swoje myśli podczas przesłuchań. Wnioski zostały oddalone jako zmierzające wyłącznie do przedłużenia postępowania sądowego. 

Na kolejnej rozprawie, którą wyznaczono na 20 czerwca, prokurator i obrońca przedstawią mowy końcowe.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy