Łódzki ZUS poinformował, że 26 kwietnia wpłynęło ponad 204 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Było to około 64 procent wniosków, jakie wpłynęły do ZUS-u w aktualnym okresie świadczeniowym.
800 plus. Nowy okres rozliczeniowy. Zobacz, jak nie stracić świadczenia
Nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się w czerwcu br. i będzie trwał do końca maja 2025 r. W piątek 31 maja kończy się aktualnie obowiązujący okres wypłat. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trzeba złożyć do ZUS-u wniosek. Formularze składane są wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej, aplikacji m-ZUS lub przez portal Emp@tia.
Jeżeli wniosek został poprawnie wypełniony i przekazany do ZUS do końca kwietnia, uprawniony otrzyma świadczenie z nowego okresu już w czerwcu. Jeżeli wniosek zostanie złożony w maju, wtedy wypłata zostanie zrealizowana do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli wniosek wpłynie do nas w czerwcu, wypłata będzie zrealizowana w sierpniu z wyrównaniem od czerwca - Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Dodaje, że ważne, żeby wniosek złożyć najpóźniej do końca czerwca, bo jeśli przekroczymy ten termin, będziemy mieć świadczenie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.
Nie dotyczy to oczywiście rodziców, którym dopiero co urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w tym czasie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem. - Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko, mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. - informuje Monika Kiełczyńska.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.