reklama

Embriolog – niewidoczny bohater procedury in vitro

Opublikowano:
Autor:

Embriolog – niewidoczny bohater procedury in vitro - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partneraW Polsce problem niepłodności dotyka co piątą parę, wpływając na spadek liczby narodzin dzieci. Na szczęście współczesna medycyna stale rozwija się i udoskonala techniki wspomaganego rozrodu, w tym in vitro. Od czerwca tego roku, pary spełniające określone kryteria mogą skorzystać z tej procedury bezpłatnie, dzięki rządowemu programowi wsparcia. Klinika Bocian w Łodzi to miejsce, w którym pary starające się o dziecko otrzymują pomoc od specjalistów na każdym etapie leczenia. Warto dowiedzieć się, jaką rolę w tym procesie pełni embriolog – ekspert, który w laboratorium pracuje nad tym, aby marzenie o rodzicielstwie mogło stać się rzeczywistością.

Jak wygląda procedura in vitro?

Procedura in vitro to metoda leczenia niepłodności, polegająca na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety, w laboratorium. Po zakwalifikowaniu pary do procedury, pierwszym istotnym krokiem jest stymulacja hormonalna, podczas której kobieta przyjmuje leki mające na celu zwiększenie liczby komórek jajowych. Po kilku dniach pacjentka zgłasza się na wizytę kontrolną, aby lekarz mógł ocenić efekty stymulacji. Gdy komórki jajowe są gotowe do pobrania, lekarz w odpowiednim dniu cyklu kobiety wykonuje tzw. punkcję jajników. Wówczas komórki jajowe są pobierane i przekazywane do laboratorium, gdzie embriolodzy zajmują się ich zapłodnieniem. Po zapłodnieniu embriolodzy przez kilka dni uważnie monitorują rozwój zarodków, dbając o zapewnienie im odpowiednich warunków. Jeśli zarodki rozwijają się prawidłowo – w trzeciej lub piątej dobie ich rozwoju odbywa się transfer zarodka do macicy pacjentki.

Kim jest embriolog i jaką rolę odgrywa w procedurze in vitro?

Embriolog to specjalista, który odgrywa istotną rolę w całej procedurze in vitro. Jego głównym zadaniem jest praca w laboratorium, gdzie przygotowuje gamety do zapłodnienia pozaustrojowego. Z tego powodu, często mówi się, że jest to niewidoczny bohater każdej udanej procedury. To właśnie embriolog ocenia jakość komórek jajowych i plemników, a następnie łączy je w procesie zapłodnienia pozaustrojowego. Monitoruje rozwój zarodków i decyduje o ich gotowości do transferu. Praca embriologa wymaga nie tylko wiedzy, ale też dużej cierpliwości, precyzji i sprawności manualnej, ponieważ wykonuje on skomplikowane czynności. Choć sukces procedury in vitro zależy od wielu czynników, odpowiednia opieka nad zarodkami, ich bezpieczeństwem i rozwojem odgrywa dużą rolę w powodzeniu całego procesu.

Czy embriolodzy mają kontakt z pacjentami?

Embriolodzy spędzają dużo czasu w laboratorium, jednak współpracują również z lekarzami oraz prowadzą rozmowy z pacjentami, które najczęściej dotyczą ilości i jakości zarodków pacjentów. Wielokrotnie wyjaśniają także na czym polega klasyfikacja zarodków, jakie są możliwości dalszego przechowywania niewykorzystanych zarodków.

Klinika Bocian to miejsce, które oferuje nie tylko pomoc w leczeniu niepłodności, ale także dba o to, aby pacjenci mogli uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Pary spełniające określone kryteria, takie jak wiek, status związku czy aspekty zdrowotne – mogą skorzystać z rządowego programu refundacji in vitro, dostępnego także w Klinice Bocian w Łodzi. Na wizytę można umówić się dzwoniąc pod numer tel. +48 42 620 00 20 lub udając się bezpośrednio do placówki, która znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 157a.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE