Cel jest jeden - podróżowanie koleją po województwie łódzkim ma być jeszcze wygodniejsze i przede wszystkim jeszcze bardziej dostępne.
Łódzkie stawia na kolej - gdzie powstaną nowe inwestycje kolejowe?
Na liście zapowiedzianych inwestycji znalazła się rozbudowa linii kolejowej ze Zgierza do Kutna, węzeł kolejowy Aglomeracji Łódzkiej, usprawnienie linii kolejowej pomiędzy stacjami Łódź Widzew - Koluszki i budowa nowego przystanku kolejowego w Białej Rawskiej.
- Co oznacza dla zwykłego pasażera pakt, który dzisiaj podpisaliśmy? Przede wszystkim oznacza maksymalne wykorzystanie potencjału, który wynika z centralnego położenia linii kolejowych zlokalizowanych w województwie łódzkim
- mówi Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
I dodaje:
- Strony porozumienia zobowiązały się do określonych inwestycji i przeprowadzenia szeregu działań, które mają wzmocnić sieć kolejową w województwie łódzkim i dać możliwość jak najczęstszych połączeń, które będą szybkie i zmaksymalizowanie inwestycji, które wyrosną w otoczeniu poszczególnych linii kolejowych.
Nowe linie kolejowe pojawią się natomiast na odcinku Bełchatów - Łódź, Piotrków Trybunalski - Tomaszów Mazowiecki oraz na odcinku od Bełchatowa do linii kolejowej nr 131.
- To dla nas wyjątkowa chwila i wyjątkowy moment dla województwa łódzkiego i myślę, że nie tylko ja, ale również wszyscy zebrani tutaj samorządowcy doceniają wagę paktu kolejowego, który przed chwilą został przez nas podpisany
- mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
I dodaje:
- To dokument, na który czekałam od momentu objęcia funkcji marszałka województwa łódzkiego.
Łódzkie łączy siły z PKP PLK i ministerstwem infrastruktury
Pakt kolejowy dla Łódzkiego to także inwestycje w ramach programu Kolej Plus. Mowa o elektryfikacji odcinka kolejowego z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej, modernizacja linii nr 24 z wydłużeniem do Bogumiłowa oraz budowa łącznika łączącego Chorzew Siemkowice z Wieluniem.
- Naszym celem jest uzyskanie spójnej sieci, wspieranie wysokiej dynamiki przewozów pasażerskich, którą widzimy w ostatnich latach i równocześnie zapewnić dobre warunki do rozwoju ruchu towarowego
- mówi Piotr Wyborski, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
I dodaje:
- Podpisany dzisiaj pakt kolejowy dla województwa łódzkiego wpisuje się w te działania i pozwoli w ciągu kilku, kilkunastu lat stworzyć na terenie województwa łódzkiego spójną, jednorodną sieć połączeń kolejowych, gdy będzie już ona uzupełniona za kilka, kilkanaście lat przez Kolej Dużych Prędkości zarówno tą z kierunku Warszawy przez Centralny Port Komunikacyjny do Łodzi, jak i później z Łodzi w kierunku Poznania i Wrocławia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.