Uciekli z Domu Dziecka w Rawie Mazowieckiej
Filip Olczak ma około 160 cm wzrostu, krótkie blond włosy, jest szczupły. Ubrany był w krótkie spodenki, niebieską koszulkę i klapki.Igor Gawrzydek to jego młodszy brat. Ma 130 cm wzrostu, jest krępej budowy ciała, włosy podobnie jak Filip blond. Chłopiec nosi okulary z czarnymi oprawkami. Ubrany był w ciemną bluzę.
Osoby posiadające informacje odnośnie miejsca pobytu chłopców proszone są o kontakt z rawską policją - tel. 47 843-31-00 lub numer alarmowy 112.
[AKTUALIZACJA, środa godz. 11:33]
Chłopcy zostali odnalezieni przez policję.
- 2 sierpnia 2022 roku ojciec 10-latka przyjechał do komendy policji, aby zgłosić zaginięcie syna. Ze zgłoszenia wynikało, że dzień wcześniej przed południem chłopiec oddalił się z miejsca zamieszkania razem ze swoim przyrodnim 15-letnim bratem. Od tamtej chwili chłopcy nie nawiązali kontaktu z rodziną. Przemieszczali się oplem astrą, skradzionym z jednej z posesji w Rawie Mazowieckiej przez starszego z braci. Policjanci z rawskiej komendy prowadzili zakrojone na szeroką skalę działania poszukiwawcze. Patrolowali drogi oraz tereny leśne, również przy wsparciu śmigłowca policyjnego. 3 sierpnia od wczesnych godzin porannych kontynuowali poszukiwania przy wsparciu policjantów z grupy SPEED oraz drona. Opublikowano także komunikaty w mediach. Po godzinie 11.00, kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania młodszego z chłopców funkcjonariusze zauważyli przemieszczającego się drogą leśną zielonego opla. Przeczucie ich nie myliło. Początkowo kierujący oplem 15-latek nie chciał zatrzymać auta, jednak po przejechaniu kilkuset metrów zastosował się do sygnałów wydawanych przez rawskich policjantów. Chłopcy cali i zdrowi zakończyli swoją "przygodę". Teraz o ich losie zadecyduje sąd rodzinny - informuje mł. asp. Agata Krawczyk z KPP w Rawie Mazowieckiej.
Ucieczki dzieci z domów i placówek to spory problem
Według ekspertów najczęstszych przyczyn ucieczek należy upatrywać w:
- tęsknocie za domem
- tęsknocie za wolnością z powodu zamknięcia
- tęsknocie za dziewczyną lub przyjaciółmi
- nieakceptowaniu sytuacji
- trudnościach przystosowawczych.
"Wakacje to czas w roku, kiedy dajemy sobie więcej swobody i luzu. Chcemy odpocząć, żyć, jakby jutra miało nie być i przeżyć „wakacyjną przygodę”. Dotyczy to zarówno dorosłych singli, którzy liczą na poznanie drugiej połówki, jak i nastolatków, którzy chcą maksymalnie wykorzystać chwilę swobody danej przez rodziców. Zachęceni historiami o wakacyjnej miłości przeczytanymi w sieci – ryzykujemy i stajemy się bardziej ufni wobec nowych znajomych poznanych w kurorcie czy w klubie" - czytamy na stronie Fundacji ITAKA.
W 2020 roku zaginęło 688 osób, z czego 99 to dzieci poniżej ósmego roku życia, a 82 to dzieci i młodzież w wieku 9-17 lat. Z kolei kilka tysięcy dzieci w skali roku ucieka - zarówno z domu, jak i z placówek opiekuńczych, w tym z domów dziecka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.