Grupa funkcjonowała od drugiej połowy 2021 roku
Jak wynika z ustaleń śledczych, grupa funkcjonowała od drugiej połowy 2021 roku. Sprawcy, podszywając się pod nabywcę oferowanych przez pokrzywdzonych za pośrednictwem portali internetowych produktów, zwłaszcza odzieży i galanterii damskiej, wysyłali na ich telefony linki do fałszywych stron internetowych przewoźników lub płatności kartami płatniczymi.
Udzielały dostępu do konta
Po wpisaniu wymaganych danych osoby pokrzywdzone nieświadomie udzielały dostępu do konta bankowego, z którego podejrzani wypłacali pieniądze przy użyciu kodów blik lub z wykorzystaniem technologii NFC. Niestety, pokrzywdzeni, głównie młode kobiety, często udostępniały dane umożliwiające dokonywanie transakcji z wykorzystaniem karty, takie jak jej numer, data ważności, numer CVC i PIN. To umożliwiało pobieranie dużo wyższych kwot niż proponowana cena konkretnego artykułu.
Przestępcy brali też kredyty
- W niektórych przypadkach sprawcy uzyskiwali także kredyty oraz przeksięgowywali środki pieniężne pomiędzy innymi rachunkami należącymi do pokrzywdzonych wraz z ich przewalutowaniem. Uzyskane środki przeznaczane były na zakup kryptowalut. W toku prowadzonego postępowania zarzuty usłyszało łącznie sześć osób. W ostatnich dniach zatrzymany został 31-letni obywatel Ukrainy, który podejrzany jest m.in. o kierowanie przestępczym procederem
- mówi Krzysztof Kopania z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.