Trwa kolejny dzień walki z powodzią i jej skutkami na południu Polski.
Służby z całego województwa łódzkiego łączą siły - potrzebna jest pomoc dla powodzian
Przez cały czas trwają zbiórki żywności oraz wszystkich najbardziej potrzebnych rzeczy. Mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny wspierają służby z całego kraju, również z aglomeracji łódzkiego.W Zgierzu pomoc dla powodzian zapewniają m.in. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Ze środków przekazanych przez druhów i druhny OSP zostały zakupione artykuły, które dostarczyliśmy do Komendy Powiatowej PSP w Zgierzu, gdzie dalej pojadą dla potrzebujących z terenów objętych powodzią. W dalszym ciągu będziemy starać się pomagać i prosimy również wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc o przekazywanie artykułów spożywczych i higienicznych do punktów zbiórek
- pisze w mediach społecznościowych Ochotnicza Straż Pożarna w Zgierzu.
Zbiórkę w godzinach 8 – 17 prowadzi również komenda powiatowa przy ul. Łąkowej 6/8 w Zgierzu.
Gdzie przynosić dary dla powodzian w Zgierzu?
Ponadto dary można przynosić do straży miejskiej (Popiełuszki 3a – całodobowo), do MOPS-u (Długa 77, dni robocze 8-19), do Zgierskiego Centrum Seniora (Narutowicza 29, dni powszednie 8-17), do Łaźni Miejskiej (Łęczycka 24, dni robocze 7-22), do Urzędu Miasta Zgierza (pl. Jana Pawła II 16, poniedziałek, środa, czwartek w godz. 8:00-16:00, wtorek w godz. 8:00-17:00, piątek w godz. 8:00-15:00) oraz do MOSiR-u (Wschodnia 2, codziennie 8-22).Łącznie ze Zgierza, Łodzi, Pabianic i Skierniewic pojechało w ostatnich dniach do Głubczyc 35 strażaków oraz samochody gaśnicze (5xGBA, GCBA, SLRr) wyposażone w pompy szlamowe. Do Głuchołazów natomiast od soboty (14 września) pojechało 43 strażaków z Tomaszowa Mazowieckiego, Wielunia, Łasku, Wieruszowa, Zgierza, Bełchatowa, Zduńskiej Woli, Pajęczna, Radomska, Opoczna, Skierniewic i Łodzi.
Terytorialsi z Łódzkiego wspierają Dolny Śląsk i Opolszczyznę w walce z powodzią
W pomoc na terenach dotkniętych klęską żywiołową zaangażowali się również żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- W odpowiedzi na zagrożenie powodziowe na Dolnym Śląsku, 150 żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym żołnierze z 93 batalionu lekkiej piechoty oraz kompanii saperów, nieustannie pracują nad zabezpieczeniem zagrożonych terenów. Ich działania obejmują wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych, układanie worków z piaskiem oraz stałe monitorowanie stanu wałów, co jest kluczowe w minimalizowaniu skutków żywiołu
- mówi Joanna Pilas, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
I dodaje:
- Dziś w nocy (z 20 na 21 września – przyp. red.) kolejni żołnierze z 9ŁBOT wyruszają, aby wspierać działania mające na celu ograniczenie skutków powodzi. Ich obecność i pomoc są niezbędne w obliczu zagrożenia, z jakim mierzą się mieszkańcy Dolnego Śląska.
Policja z województwa łódzkiego pomaga na terenach zalanych miejscowości nie tylko z ziemi, ale także i z wysokości.
Policyjny Bell i Black Hawk pomaga ratować ludzi na terenie zalanych miejscowości
Do akcji ratunkowej zaangażowano również policyjny śmigłowiec Bell oraz wielozadaniowy Black Hawk.
- 15 września 2024 roku, w minioną niedzielę, łódzcy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami JRG Świdnica ze Specjalistycznej Grupy Ratownctwa Wysokościowego PSP, lecąc śmigłowcem nad Ołdrzychowicami Kłodzkimi, teren województwa dolnośląskiego, zauważyli osoby machające do nich z domostw, całkowicie zalanych przez powódź. Śmigłowiec zniżył lot i ratunek przyszedł na czas
- informuje Dagmara Mościńska z Komendy Powiatowej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.
I dodaje:
- 17 września 2024 roku załoga wielozadaniowego śmigłowca patrolująca obszar województwa opolskiego, otrzymała informację o 18 osobach, które na skutek powodzi, zostały narażone na niebezpieczeństwo. Zalane domostwa w powiecie brzeskim, odcięły im drogę ucieczki. Sytuacja wymagała natychmiastowej ewakuacji, tym bardziej że wśród nich była kobieta w 8 miesiącu ciąży i małe dziecko. Dzięki współdziałaniu służb, policjantów, a także funkcjonariuszy z JRG nr 7 PSP Warszawa bezpiecznie ewakuowano całą grupę na suchy ląd.
Zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy prowadzi również łódzka Szlachetna Paczka – dary można przynosić w dniach 21-22 września (sobota i niedziela) do Społecznego Domu Kultury przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 w Łodzi.
Gdzie i kiedy prowadzona jest zbiórka darów Szlachetnej Paczki w Łodzi?
Zbiórka jest prowadzona w sobotę 21 września w godz. 8 – 20 i w niedzielę 22 września w godz. 8 -15.Najpilniejsze są: artykuły spożywcze, chemiczne, medyczne, higieniczne oraz tekstylne, takie jak koce i ubrania; narzędzia, powerbanki oraz śpiwory i karimaty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.