W skład Interpolu wchodzi 195 państw. Wszystkie łączy system komunikacyjnym o nazwie I-24/7. Zrzeszone kraje korzystają z tej bezpiecznej sieci, aby kontaktować się ze sobą oraz z Sekretariatem Generalnym. Umożliwia im się również dostęp do wspólnych baz danych i usług w czasie rzeczywistym, zarówno z lokalizacji centralnej, jak i zdalnej. Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej powstała w 1923 roku w Wiedniu, a obecnie siedzibę główną ma we francuskim Lyonie. Natomiast w każdy państwie członkowskim znajduje się Krajowe Biuro Centralne.
Polacy na czerwonej liście międzynarodowej policji
Działania Interpolu nakierowane są na zwalczanie przestępczości międzynarodowej. Dlatego funkcjonariusze po całym świecie, tropią terrorystów, handlarzy ludźmi, handlarzy narkotyków, fałszerzy dokumentów, gwałcicieli, porywaczy czy morderców. Podejrzani, aby zmylić organy ścigania, podróżują po całym świecie. Dlatego też na wniosek państwa członkowskiego publikowane są czerwone zawiadomienia, których zadaniem jest ostrzeżenie policji na całym świecie o poszukiwanym zbiegu. Lokalne służby, które namierzą i zatrzymają taką osobę, dokonują tymczasowego aresztowania, a następnie w drodze ekstradycji przekazują w odpowiednie ręce. Interpolowi pomóc mogą również zwykli mieszkańcy, którzy jeżeli, zidentyfikują podejrzanego, powinni powiadomić o tym fakcie lokalną policję.W naszej galerii przedstawimy sylwetki Polaków, którymi interesuje się Interpol i którzy znaleźli się na czerwonej liście. Zajrzyjcie, być może któraś z tych osób, przebywa w waszej okolicy lub wiecie, gdzie się znajduje. Jeżeli tak, powinniście zawiadomić najbliższą jednostkę policji, lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Lista ta jest regularnie aktualizowana przez Sekretariat Generalny INTERPOL-u na podstawie informacji dostarczonych przez kraje, które wnioskują o wydanie zawiadomień i ich publikację na tej stronie internetowej.
Czytaj również: Edyta często korzystała z autostopu. Jest jedną z ofiar wampira z Bełchatowa? Wciąż nie znaleziono jej ciała
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.