reklama
reklama

Żółwie zamieszkały na zgierskiej Malince. Gatunek jest bardzo inwazyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MK, Wikimedia

Żółwie zamieszkały na zgierskiej Malince. Gatunek jest bardzo inwazyjny - Zdjęcie główne

foto MK, Wikimedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Jak informują zgierscy strażnicy miejscy, największe zgierskie kąpielisko i jego najbliższe okolice stały się terenem żerowania żółwi. Zwierzęta zaobserwowano już kilka lat temu, jednak nie dość, że jest ich coraz więcej, to dodatkowo są ich tam dwa gatunki! 
reklama

Możliwe, że władze Zgierza będą musiały za pewien czas rozważyć zmianę symbolu miasta. Popularnego jeża mają szansę zastąpić… żółwie. Jak informuje zgierska straż miejska, która w zakresie obowiązków ma również opiekę nad zwierzętami, gady te osiedliły się w okolicy miejskiego kąpieliska Malinka. 

- W okolicy zbiornika znajdującego się w zalesionym obszarze od pewnego czasu żerują rodzime żółwie błotne, o czym wielokrotnie informowali nas już mieszkańcy – mówi Dariusz Bereżewski, komendant straży miejskiej w Zgierzu. – Zwierzęta są widoczne, jednak sygnały o ich istnieniu trafiają do nas z rzadka. 

Żółwie czerwonolice na Malince

Kilka lat temu okazało się, że rodzimy gatunek ma groźną konkurencję.  Jedna z mieszkanek poinformowała, że w okolicy największego zbiornika malinka pojawiły się również żółwie. Jeden z nich miał wygrzewać się na kamieniu. Strażnicy, których wezwano wówczas na miejsce, próbowali złapać gada, ale uciekł. Wędkujący nad brzegiem mężczyźni potwierdzili, że w zbiorniku i jego okolicy mieszka nie jeden gad, ale nawet kilka. Tę wersję potwierdzili również sami strażnicy. 

- Udało nam się ustalić, że żółwie, które tam zauważono to tzw. żółwie czerwonolice, agresywny gatunek, który przybył do nas z Europy – mówi Bereżewski. – Zwierzęta są agresywne, wypierają z żerowisk gatunki konkurujące, pożerają też ikrę ryb. 

Zwierzęta pojawiły się w Polsce w 1996 roku. Podejrzewa się, że na wolność trafiły za sprawą nieodpowiedzialnych właścicieli. Obecnie pojedyncze sztuki lub niewielkie ich skupiska są spotykane w całym kraju. Gady potrafią zaaklimatyzować się niemal w każdym środowisku, dlatego w Polsce uznawane są za gatunek inwazyjny. Prawo zezwala na ich przetrzymywanie, hodowlę, rozmnażanie i sprzedaż wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama