Budynek dworca kolejowego Łódź-Żabieniec od dawna nie służy już podróżnym, którzy przyznają, że zamknięcie kas, a także poczekali to wielki błąd. Tym bardziej że w ostatnim czasie stacja została objęta kompleksowym programem modernizacji. Powstały nowe perony, system informacji pasażerskiej, i co ważne, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Na Żabieńcu codziennie zatrzymują się pociągi ŁKA w kierunku Widzewa, Zgierza, Łowicza i Kutna. Stacja jest także ważnym węzłem przesiadkowym dla mieszkańców Teofilowa, Żabieńca i Żubardzia. Od ostatniej korekty rozkładu jazdy, na stacji swój postój mają także pociągi PKP Intercity, które umożliwiają dojazd do Katowic, Krakowa i Gdyni.
Łódź Żabieniec do remontu. Podróżni pytają, czy odzyskają dworzec
To wszystko powoduje, że podróżni są pewni, że tak podstawowe rzeczy, jak poczekalnia, kasa, czy też toalety powinny wrócić. Kiedy więc kilka tygodni temu podano informację, że budynek zostanie zmodernizowany, pojawiła się nadzieją, że tak właśnie będzie. Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych, przyznał, że spółka przygotowuje się do planu przeprowadzenia remontu.
- Budynek dawnego dworca Łódź Żabieniec zostanie wyremontowany i zagospodarowany na cele PKP S.A. Jesteśmy na wstępnym etapie przygotowania do przeprowadzenia remontu. Więcej szczegółów będziemy w stanie podać w późniejszym terminie
PKP: Przebudowa dworca Łódź Żabieniec nie została uwzględniona
Podróżni wskazują na warunki, w jakich przychodzi im czekać na pociąg. Stojąca tam wiata nie ochroni ich przed słońcem, a tym bardziej nie pomieści większej ilości osób w razie deszczu. Nie mówiąc już, o ogrzaniu się w mroźne dni. Sprawą zainteresowała się również Rada Miejska w Łodzi, która w kwietniu przyjęła uchwałę o wystąpieniu do Polskich Kolei Państwowych o zapewnienie właściwych warunków obsługi podróżnych na Dworcu Łódź Żabieniec.
PKP S.A. poinformowała, że w 2022 r. opracowana została dokumentacja projektowa na adaptację pomieszczeń niezagospodarowanego budynku byłego dworca Łódź Żabieniec oraz budynku pomocniczego dla Oddziału Kolejowej Medycyny Pracy. Obecnie Spółka oczekuje na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę. Budynki byłego dworca w całości zostaną zajęte na potrzeby Kolejowej Medycyny Pracy, a rozpoczęcie remontu planowane jest w 2024 r. Jednocześnie Spółka zwraca uwagę, że budynek byłego dworca Łódź Żabieniec od wielu lat nie pełni już funkcji dworcowych. Ostatnio wykorzystywany był komercyjnie m.in. na cele gastronomiczne. Również analizy przeprowadzane przez Spółkę w związku z przygotowaniem Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 nie potwierdziły zasadności jego przebudowy i wykorzystania na cele dworcowe w perspektywie do 2030 r., w związku z czym przebudowa dworca Łódź Żabieniec nie została uwzględniona w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030
- odpisał sekretarz stanu Maciej Małecki.
Wyłącznie lokalny ruch pasażerski? PKP zapomniało o pociągach ŁKA i Intercity?
PKP argumentowało, że występuje tam wyłącznie lokalny ruch pasażerski, dlatego przeprowadzona w ostatnich latach przez spółkę kompleksowa modernizacja peronów i przystanku Łódź Żabieniec, w sposób wystarczający zabezpiecza potrzeby osób korzystających z transportu kolejowego w tym miejscu.Posłanka w kolejnym piśmie zawróciła uwagę, że jest to ważna stacja dla tysięcy mieszkańców Łodzi, zwłaszcza Teofilowa, Żabieńca i Żubardzia. - Zatrzymują się tam głównie pociągi ŁKA, ale również pociągi dalekobieżne Intercity. Nie można więc jednak zgodzić się z argumentem z odpowiedzi ministra Macieja Małeckiego, powtórzonym za analizami PKP SA, że występuje tam wyłącznie lokalny ruch pasażerski - zauważyła.
Czy jest jednak szansa, że PKP zmieni zdanie i dworzec powróci na Żabieniec? - Aktualnie, w związku z przeprowadzoną przez zarządcę infrastruktury przebudową przystanku Łódź Żabieniec, prowadzimy analizę spodziewanych potoków podróżnych na tym przystanku - odpowiedziała nam Agnieszka Jurewicz, z Wydziału Współpracy z Mediami Polskie Koleje Państwowe S.A.
Czytaj również: Wyścig auto kontra tramwaj MPK Łódź z Łodzi do Zgierza. Test portali TuLodz.pl i TuZgierz.pl [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.