Reklama

Reklama

Dzień Pisania Listów. Do kogo napisaliście swój pierwszy list?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Canva

Dzień Pisania Listów. Do kogo napisaliście swój pierwszy list?  - Zdjęcie główne

Pamiętacie do kogo zaadresowaliście swój pierwszy list? | foto fot. Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat 9 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. To nietypowe święto łączy się ze Światowym Dniem Poczty, przypadającym tego samego dnia. Symboliczna data jest początkiem Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów, który potrwa do 15 października.

Reklama

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów – symbol walki o pokój 

Święto z początku związane było z walką o pokój. Obchodzimy je od 1953 roku. Z czasem zmieniło swoją funkcję, koncentrując się na wysyłaniu listów do chorych dzieci przebywających w szpitalach. Korespondencja miała uprzyjemnić czas spędzony w odosobnieniu, z dala od rówieśników i zabaw. 

To nie jedyne znaczenie, jakie przypisuje się świętu. Ma ono przypominać, jak ważną rolę pełni poczta w rozwoju i funkcjonowaniu wielu krajów na świecie, dając możliwość również międzynarodowego kontaktu.

9 października przypada także Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego ustanowiony w 1874 roku na konferencji w Barnie. Daty ściśle łączą się z powołaniem jednej z najstarszych międzynarodowych organizacji – światowego Związku Pocztowego. W naszym kraju Dzień Znaczka obchodzony jest od 1956 roku. 

Początki poczty w Polsce 

Do powstania poczty w naszym kraju przyczynił się król Zygmunt August II. W 1558 roku ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a włoską Wenecją. W konkretnych dniach listy były dostarczane przez posłańców, na których czekały rozstawione na trasie konie. 

Według źródeł autorem najstarszego listu miłosnego w języku polskim był Marcin z Międzyrzecza, sekretarza biskupa poznańskiego, Stanisława Ciołka. Zaadresował go do swojej ukochanej w 1429 roku w trakcie swojej podróży do Poznania, z którym to miastem wiązał nadzieję na zawodową karierę. Oryginalny list jest częścią zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. 

Od kogo po raz pierwszy otrzymaliście zaadresowaną do Was korespondencję? Pamiętacie swój pierwszy własnoręcznie napisany list? Tęsknicie za tą formą komunikacji? 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy