reklama

Dzień Praw Zwierząt w Polsce! Jak pomagać zwierzętom i respektować ich prawa?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Dzień Praw Zwierząt w Polsce! Jak pomagać zwierzętom i respektować ich prawa? - Zdjęcie główne

Dzień Praw Zwierząt w Polsce! Jak pomagać zwierzętom i respektować ich prawa? | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatDokładnie 25 lat temu Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt – to właśnie na cześć tego wydarzenia obchodzimy dzisiejsze święto. Jak możemy na co dzień pomagać zwierzętom i jak respektować ich prawa?
reklama

Dzień Praw Zwierząt w Polsce – choć nie potrafią mówić, także mają potrzeby i prawa

22 maja 1997 roku zwierzęta w końcu przestały być traktowane w świetle prawa w kategorii rzeczy. Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy o ochronie praw zwierząt podpisało ok. 600 tysięcy osób. Nowa ustawa zakłada traktowanie zwierzęcia jako istoty czującej i zdolnej do odczuwania cierpienia fizycznego i psychicznego. Ustawa reguluje postępowanie człowieka zarówno ze zwierzętami domowymi jak i gospodarskimi, wykorzystywanymi do badań w laboratoriach, trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz zwierząt wolno żyjących. 

- Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę – przeczytamy w ustawie.

reklama

Dzień Praw Zwierząt w Polsce można świętować na wiele sposobów, zwłaszcza, że nie ma żadnego obyczaju z nim związanego. Będzie to jednak doskonała okazja do delikatnego rozpieszczenia swojego pupila, wsparcia schroniska czy fundacji, opiekujących się zwierzętami.

Jak pomagać zwierzętom i respektować ich prawa?

Zwierzęta same nie poproszą Cię o pomoc. Nie pójdą także same po jedzenie ani wodę, nie zadzwonią na policję w razie zaniedbywania ich przez właścicieli, ani nie zapiszą się na wizytę u weterynarza. 

reklama

Wprowadzona 25 lat temu ustawa powinna gwarantować zwierzętom odpowiednią opiekę ich właścicieli – zapewnienie schronienia, odpowiedniego pożywienia oraz wody, zapewnienie możliwości niezbędnego ruchu. Ustawa zakazuje także trzymania zwierzęcia na uwięzi w sposób stały na dłużej niż 12 godzin. Zwierzętami nie wolno także handlować na giełdach i targowiskach, rozmnażać niehodowlanych psów i kotów w celach handlowych.

W okresie letnim, zwierzęta także potrzebują naszej pomocy – jeśli widzisz uwiązane zwierzę, pozostawione podczas wysokich temperatur na słońcu bez opieki i bez dostępu do wody – zareaguj i anonimowo zadzwoń po odpowiednie służby. W takich i podobnych sytuacjach należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub powiadomić Policję czy Animal Patrol Straży Miejskiej. Jeśli zwierzę jest zaniedbane, pozostawione bez opieki lub porzucone – także powiadom odpowiednie służby. Jeżeli masz możliwość (po koniecznej kontroli weterynaryjnej zwierzęcia!) zapewnienia mu opieki na czas np. odnalezienia jego właściciela lub znalezienia mu nowego domu - zwierzę z pewnością będzie ci wdzięczne.

reklama

- Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję – napisano w ustawie.

O przypadku zaniedbanego konia w Łodzi pisałam kilka dni temu – gdyby nie reakcja anonimowych osób, które zadzwoniły po Animal Patrol – właściciel zwierzęcia nigdy nie dowiedziałby się, że jego zachowanie można uznać za znęcanie. Zwierzę umarło, kiedy funkcjonariuszki Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi przyjechały je uratować – gdyby tylko ktoś powiadomił je wcześniej, ta historia mogłaby zakończyć się zupełnie inaczej.

reklama

Pamiętajmy, że zwierzęta to nie tylko domowe pupile – wszystkie mają swoje prawa. Obojętność na cierpienie zwierząt gospodarskich - świń, krów, kur, kóz, owiec, koni itd. czy zwierząt dzikich, nie różni się od obojętności wobec krzywdzenia zwierząt domowych. Jeśli na poboczu drogi zobaczysz przejechane zwierzę – np. lisa, dzika, sarnę czy nawet jeża lub zająca – zachowując przede wszystkim ostrożność i odpowiednią odległość - powiadom o tym wspominane wcześniej służby. Każda osoba, która znalazła ranne zwierzę jest zobowiązana do udzielenia pomocy! Jeśli jednak ze stu procentową pewnością nie stwierdzisz zagrożenia dla swojego zdrowia i życia – udziel pomocy zwierzęciu poprzez przewiezienie go do weterynarza lub jeśli masz pewność, że zwierzę jest martwe - przenieś je na pobocze (z bezwzględnym użyciem przynajmniej rękawiczek jednorazowych). Oczywiście taka sytuacja jest realna w przypadku znalezienia np. jeża lub innych drobnych zwierząt. Absolutnie nie należy dotykać lub próbować podnosić zwierząt niebezpiecznych lub mogących przenosić niebezpieczne choroby! Najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo – chęć pomocy zwierzęciu w zupełności wystarczy, resztę pozostaw specjalistom. Jeśli zwierzę znajduje się w miejscu mogącym stwarzać zagrożenie – postaw trójkąt ostrzegawczy lub włącz światła awaryjne i poczekaj na przyjazd wezwanych służb. Jeśli wiesz, kto potrącił zwierzę, także powiadom o tym policję - za potrącenie i pozostawienie rannego zwierzęcia przy drodze grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych, a nawet kara aresztu. 

Latem częste są także przypadki porzuceń zwierząt domowych, „przeszkadzających” w wyjeździe na urlop. Porzucenie np. psa jest w ustawie określane przestępstwem, które podlega karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat, zwłaszcza jeśli przestępstwo popełniono ze szczególnym okrucieństwem. Jeśli mamy świadomość porzucenia zwierzęcia – jesteśmy zobowiązani do powiadomienia policji.

Zwierzęta są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości – dbajmy o nie i reagujmy na ich krzywdę.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama