Reklama

Reklama

Jak być szczęśliwym z samym sobą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak być szczęśliwym z samym sobą? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Nie jesteśmy w stanie zbudować silnego związku, jeśli na początek nie poczujemy się szczęśliwi sami ze sobą. Tymczasem większość z nas przyznaje, że trudno im poczuć satysfakcję z własnego ciała czy usposobienia. Jak przełamać bariery i poczuć się szczęśliwym samym ze sobą?

Reklama

Unikanie niezdrowego perfekcjonizmu

Rozwój nowoczesnych technologii ma wiele zalet, jednak nie jest też wolny od wad. Z niemal każdej strony jesteśmy atakowani przez slogany czy reklamy, które wręcz każą nam dążyć do perfekcji. Cytaty o szczęściu możemy zobaczyć w nielicznych miejscach, natomiast o tym, że mamy być szczupli, zadbani i dobrze uposażeni – niemalże wszędzie. Tymczasem osoby szczęśliwe nie dążą do bycia perfekcyjnymi, wiedząc, że perfekcjonizm w tym wydaniu jest nie tylko niezdrowy, ale wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Dlatego też musimy pamiętać, aby z przymrużeniem oka traktować reklamy czy nawet uwagi, jakie inni kierują w naszą stronę.

Szczęście, które procentuje

Powszechnie mówi się, że najważniejsze to czuć się dobrze z samym sobą. Rzeczywiście, dopóki nie zaakceptujemy siebie, własnych słabości, ale również mocnych stron, trudno nam będzie zbudować jakąkolwiek trwałą relację. Niektórzy uważają, że samotność nie daje im szczęścia, a dopiero w związku będą w stanie je odnaleźć. Tymczasem niekoniecznie tak będzie – w pierwszej kolejności trzeba poczuć miłość do samego siebie, a dopiero potem można czuć ją względem innych. Nie chodzi oczywiście o miłość narcystyczną, a jedynie o akceptację i zrozumienie, że jesteśmy najlepszą wersją samych siebie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam nawiązywać relacje społeczne. 

Akceptacja samego siebie

Każdy z nas powinien dążyć do tego, aby zaakceptować siebie – zarówno swoje zalety, jak i wady. Akceptacja nie oznacza, że mamy przestać nad sobą pracować, jednak z drugiej strony pozwala zrozumieć, że możemy czuć się dobrze w swoim ciele i ze swoim podejściem do życia. Zazwyczaj łatwo zaakceptować nam własne zalety, lecz o wiele trudniej jest z wadami. Introwertyzm, lekka nadwaga czy brak pewnych umiejętności mogą powodować, że czujemy się gorsi od innych. Niemniej jednak, jeśli nie zaakceptujmy samych siebie, nie oczekujmy, że będziemy szczęśliwi sami ze sobą czy w relacjach z innymi.

Postawy życiowe, które warto przyjąć

Chcąc być szczęśliwym z samym sobą, warto przyjąć pewne postawy, dzięki którym o wiele łatwiej będzie nam kroczyć przez życie. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby:

 • nie porównywać się z innymi,

 • szanować swój czas i czas innych,

 • traktować inne osoby z należnym im szacunkiem,

 • nie wymagać od siebie zbyt wiele,

 • nie uciekać przed problemami związanymi z życiem prywatnym czy zawodowym,

 • nauczyć się przebywać w samotności,

 • umiejętnie wykorzystywać czas, jaki mamy dla siebie.

 • Tego typu postawy życiowe wymagają swego rodzaju treningu osobowości, który z powodzeniem możemy przeprowadzić w domowym zaciszu. W efekcie nauczymy się wyznaczać priorytety, szanować innych oraz konfrontować się sami ze sobą. Nie chodzi tutaj o to, aby być swoim własnym, surowym sędzią, a umieć obiektywnie ocenić sytuację. 

  Nad szczęściem trzeba pracować

  Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aby być szczęśliwym w związku, trzeba nad nim nieustannie pracować. Podobnie jest w przypadku, gdy chcemy być szczęśliwi sami ze sobą. Trudno byłoby osiągnąć szczęście raz i na fali sukcesu kroczyć przez życie. Jest wręcz przeciwnie – cały czas musimy pracować nad sobą, aby nie stracić poczucia pewności siebie i umieć zaakceptować swoje ciało oraz postawy życiowe. Tak, jak nieustannej pracy wymaga nasze ciało, tak ciągle musimy pracować nad swoim podejściem.

  Z drugiej strony, osobom, które już zaakceptowały siebie, o wiele łatwiej jest owe poczucie szczęścia podtrzymać. Mogą w tym pomóc poradniki, książki czy rady psychologów lub coachów, którzy zajmują się rozwojem osobistym, a jednocześnie nie jest im obca kwestia akceptacji i poczucia szczęścia. Wbrew pozorom ono wcale nie musi być ulotne i trwać tylko chwilę – wszystko zależy tak naprawdę od nas i od podejścia, jakie reprezentujemy.

   

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy