Unikanie niezdrowego perfekcjonizmu
Rozwój nowoczesnych technologii ma wiele zalet, jednak nie jest też wolny od wad. Z niemal każdej strony jesteśmy atakowani przez slogany czy reklamy, które wręcz każą nam dążyć do perfekcji. Cytaty o szczęściu możemy zobaczyć w nielicznych miejscach, natomiast o tym, że mamy być szczupli, zadbani i dobrze uposażeni – niemalże wszędzie. Tymczasem osoby szczęśliwe nie dążą do bycia perfekcyjnymi, wiedząc, że perfekcjonizm w tym wydaniu jest nie tylko niezdrowy, ale wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Dlatego też musimy pamiętać, aby z przymrużeniem oka traktować reklamy czy nawet uwagi, jakie inni kierują w naszą stronę.
Szczęście, które procentuje
Powszechnie mówi się, że najważniejsze to czuć się dobrze z samym sobą. Rzeczywiście, dopóki nie zaakceptujemy siebie, własnych słabości, ale również mocnych stron, trudno nam będzie zbudować jakąkolwiek trwałą relację. Niektórzy uważają, że samotność nie daje im szczęścia, a dopiero w związku będą w stanie je odnaleźć. Tymczasem niekoniecznie tak będzie – w pierwszej kolejności trzeba poczuć miłość do samego siebie, a dopiero potem można czuć ją względem innych. Nie chodzi oczywiście o miłość narcystyczną, a jedynie o akceptację i zrozumienie, że jesteśmy najlepszą wersją samych siebie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam nawiązywać relacje społeczne.
Akceptacja samego siebie
Każdy z nas powinien dążyć do tego, aby zaakceptować siebie – zarówno swoje zalety, jak i wady. Akceptacja nie oznacza, że mamy przestać nad sobą pracować, jednak z drugiej strony pozwala zrozumieć, że możemy czuć się dobrze w swoim ciele i ze swoim podejściem do życia. Zazwyczaj łatwo zaakceptować nam własne zalety, lecz o wiele trudniej jest z wadami. Introwertyzm, lekka nadwaga czy brak pewnych umiejętności mogą powodować, że czujemy się gorsi od innych. Niemniej jednak, jeśli nie zaakceptujmy samych siebie, nie oczekujmy, że będziemy szczęśliwi sami ze sobą czy w relacjach z innymi.
Postawy życiowe, które warto przyjąć
Chcąc być szczęśliwym z samym sobą, warto przyjąć pewne postawy, dzięki którym o wiele łatwiej będzie nam kroczyć przez życie. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby:
-
nie porównywać się z innymi,
szanować swój czas i czas innych,
traktować inne osoby z należnym im szacunkiem,
nie wymagać od siebie zbyt wiele,
nie uciekać przed problemami związanymi z życiem prywatnym czy zawodowym,
nauczyć się przebywać w samotności,
umiejętnie wykorzystywać czas, jaki mamy dla siebie.
Tego typu postawy życiowe wymagają swego rodzaju treningu osobowości, który z powodzeniem możemy przeprowadzić w domowym zaciszu. W efekcie nauczymy się wyznaczać priorytety, szanować innych oraz konfrontować się sami ze sobą. Nie chodzi tutaj o to, aby być swoim własnym, surowym sędzią, a umieć obiektywnie ocenić sytuację.
Nad szczęściem trzeba pracować
Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aby być szczęśliwym w związku, trzeba nad nim nieustannie pracować. Podobnie jest w przypadku, gdy chcemy być szczęśliwi sami ze sobą. Trudno byłoby osiągnąć szczęście raz i na fali sukcesu kroczyć przez życie. Jest wręcz przeciwnie – cały czas musimy pracować nad sobą, aby nie stracić poczucia pewności siebie i umieć zaakceptować swoje ciało oraz postawy życiowe. Tak, jak nieustannej pracy wymaga nasze ciało, tak ciągle musimy pracować nad swoim podejściem.
Z drugiej strony, osobom, które już zaakceptowały siebie, o wiele łatwiej jest owe poczucie szczęścia podtrzymać. Mogą w tym pomóc poradniki, książki czy rady psychologów lub coachów, którzy zajmują się rozwojem osobistym, a jednocześnie nie jest im obca kwestia akceptacji i poczucia szczęścia. Wbrew pozorom ono wcale nie musi być ulotne i trwać tylko chwilę – wszystko zależy tak naprawdę od nas i od podejścia, jakie reprezentujemy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.