reklama

Jakie zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało warto wykonać jesienią?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jakie zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało warto wykonać jesienią? - Zdjęcie główne

Terapia kwasem, laserem czy igłą? Podpowiadamy, jakie zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało wybrać. | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatWysuszenie, przebarwienia, pogłębione zmarszczki - to tylko niektóre przypadłości, z którymi zmaga się skóra po lecie. Jesień to idealny moment na poprawę jej kondycji. By zrobić to efektywnie i na dłużej, warto skorzystać z profesjonalnych porad i zabiegów kosmetologa.
reklama

Najpierw profesjonalna analiza skóry u kosmetologa

Poza wspomnieniem długich, ciepłych dni i beztroskich wakacji, lato pozostawiło nam pamiątkę na skórze, która przez kilka miesięcy była wystawiona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Słońce, wiatr, woda morska, wysokie temperatury przyczyniły się do odwodnienia lub przesuszenia, pogłębienia zmarszczek, wystąpienia przebarwień. Ich ocenę warto pozostawić specjaliście.

– Tryb życia, środowisko, dieta, nawodnienie –  to wszystko ma bardzo duże znaczenie dla kondycji ludzkiej skóry – mówi Ewelina Skrodzka, kosmetolożka. –  A największy, bo decydujący o wyglądzie skóry nawet w osiemdziesięciu procentach, wpływ ma pielęgnacja domowa, czyli to jakich komsetyków używamy i w jaki sposób.

reklama

Najlepszym sposobem na dokładną ocenę kondycji skóry jest jej analiza za pomocą profesjonalnego urządzenia w gabinecie kosmetycznym. Jednym z najstarszych tego rodzaju urządzeń jest lampa Wooda, która dzięki promieniom UV i zjawisku fluorescencji pokazuje zmiany skórne i ogólne tendencje skóry. Wyróżnia się dziewięć kolorów, w tym np. pomarańczowożółty oznacza zmiany trądzikowe, czarny - cerę tłustą, bladoróżowy - cerę suchą, a odcień niebieskiego - zmiany pigmentacyjne.
Po przeprowadzeniu analizy skóry i pogłębionego wywiadu kosmetolog proponuje indywidualny plan pielęgnacji. Rekomenduje najbardziej skuteczne zabiegi i kolejność ich wykonywania - zarówno w gabinecie, jak i w domu.

Eksperci polecają zabiegi z wykorzystaniem naturalnych kwasów

Branża beauty ma dziś bardzo szeroką ofertę zabiegów, masaży i kosmetyków, które pomagają uzdrowić i odśweżyć skórę. Jednak nie wszystkie typy skóry reagują na nie jednakowo. Dlatego zawsze należy kierować się rekomendacjami specjalistów. Co mamy do wyboru?

reklama

Jednym z popularniejszych dziś zabiegów jest mezoterapia igłowa. Polega na podaniu za pomocą strzykawki w głąb skóry substancji aktywnych, takich jak: kwas hialuronowy, witaminy, peptydy, aminokwasy. Można ostrzykiwać całą twarz, ale również szyję, dekolt, dłonie i głowę. Zabieg daje spektakularne efekty odmłodzenia, dogłębnego nawilżenia i rewitalizacji skóry, a także stymuluje porost włosów i hamuje ich wypadanie. Wykonywany jest po podaniu znieczulenia w kremie.

Z użyciem strzykawki działają również popularne stymulatory tkankowe. – Zabieg polega na dostarczeniu przez iniekcję (strzykawkę) stymulujących substancji, które w naturalny sposób pobudzają produkcję kolagenu i elastyny niezbędnych do tworzenia nowych struktur komórek. Z kolei te nowe komórki odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry – wyjaśnia Ewelina Skrodzka.

reklama

Substancje podaje się w pięciu konkretnych miejscach po każdej stronie twarzy. Dzięki temu pod skórą powstaje coś w rodzaju punktowej siatki ze wzmożoną produkacją kolagenu. Zabieg ten podnosi owal twarzy, daje efekt naturalnego liftingu, podkreśla kości jarzmowe oraz niweluje tzw. chomiki (luźną skórę poniżej dolnej krawędzi żuchwy). Stymulator tkankowy nie jest wypełniaczem, a naturalną metodą do produkcji kolagenu i elastyny.
 
Kolejnym zabiegiem rekomendowanym przez kosmetologów jest terapia kwasami (które naturalnie występują w organizmie). Najłagodniej działają kwasy PHA. 

– Wnikają w głąb skóry wolniej i działają dłużej niż inne kwasy, dlatego nie powodują podrażnień, zaczerwienienia czy łuszczenia skóry, a dają spektakularne efekty – mówi kosmetolożka Ewelina Skrodzka.

reklama

Kwasy PHA są polecane dla każdego typu cery, szczególnie wrażliwej, z trądzikiem różowatym, egzemą czy łuszczycą. Po tego typu zabiegach skóra jest dogłębnie nawilżona i oczyszczona, zostają wzmocnione naczynia krwionośne oraz odbudowana bariera lipidowa (czyli odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych), poprawia się jędrność i elastyczność.
 
Innym rodzajem stosowanych w kosmetologii kwasów są te z grupy BHA. Najbardziej znany jest kwas salicylowy. Ma działanie złuszczające, zwalcza trądzik, zaskórniki, grudki, zwęża pory, rozjaśnia blizny, hamuje nadmierne wydzielanie sebum. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Terapię kwasami BHA wykonuje się w seriach, zachowując odstępy czasowe dobrane indywidualnie do potrzeb skóry. Zazwyczaj przerwa trwa od jednego do półtora miesiąca.

Szerokie spektrum zastosowań mają kwasy AHA, do których zaliczamy: glikolowy, mlekowy, migdałowy i jabłkowy.

– Kwasy AHA charakteryzują się rozpuszczalnością w wodzie, co pomaga złuszczać powierzchnię naskórka i pobudza tworzenie nowych komórek o równomiernej pigmentacji – mówi Ewelina Skrodzka.

Terapia kwasami AHA jest polecana dla osób z cerą zniszczoną opalaniem lub paleniem papierosów, bardzo przesuszoną, dojrzałą, a także osób mających problem z trądzikiem czy wypryskami. Efekty zabiegów? To m.in. wyrównanie koloru skóry, spłycenie zmarszczek, zniwelowanie blizn i plam starczych, oczyszczenie, nawilżenie i silna regeneracja oraz zdecydowana poprawa kondycji skóry.

Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry na promieniowanie UV, podczas wszystkich terapii kwasowych trzeba pamiętać o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF (najlepiej SPF 50).

Laser jest niezawodny, ale wymaga powtarzania zabiegów

W kosmetologii powszechnie wykorzystuje się również laseroterapię, która polega na celowaniu skupioną wiązką światła w problem skórny i kontrolowanym uszkodzeniu tkanek w celu ich odbudowy i regeneracji. Najbardziej popularnymi urządzeniami w tej technologii są lasery: frakcyjny (ablacyjny i nieablacyjny), diodowy, neodymowo-yagowy (Nd:YAG), aleksandrytowy oraz laser do usuwania przebarwień i naczynek. Każdy ma nieco inne zastosowanie, więc o jego wyborze powinien zdecydować specjalista. Lasery pomagają odbudować kondycję skóry uszkodzonej przez słońce, usunąć przebarwienia, pozamykać naczynka krwionośne, a także pozbyć się włókniaków, brodawek, blizn potrądzikowych czy nierówności. To także świetna opcja dla osób poszukujących naturalnych efektów odmłodzenia, bez ingerencji chirurgicznych.
 
Przy wielu zabiegach kosmetycznych wykorzystuje się laser frakcyjny. Istotny tutaj jest podział na laser ablacyjny i nieablacyjny. Ten drugi działa mniej inwazyjnie. Powoduje kontrolowane uszkodzenia tylko w wewnętrznej warstwie skóry, stymulując tym samym powstawanie nowych włókien kolagenowych, bez naruszania zewnętrznej warstwy. Wiąże się to z krótszym okresem rekonwalescencji, ale też z potrzebą większej liczby powtórzeń zabiegów. Zazwyczaj tego typu laser wykorzystuje się w przypadku mniej zaawansowanych problemów skórnych.

Natomiast laser ablacyjny działa zdecydowanie mocniej. Powoduje uszkodzenia zarówno wewnątrz, jak i na powierzchni skóry. Podczas zabiegu wiązka lasera wnika w głąb skóry, celowo uszkadzając komórki, co stymuluje całą kaskadę procesów naprawczych. Następuje produkcja nowych włókien kolagenowych. Zabieg daje spektakularne efekty odmłodzenia, skóra staje się grubsza, odzyskuje napięcie i jędrność. Bardziej inwazyjne działanie lasera ablacyjnego wiąże się z dłuższym okresem gojenia, ale nie wymaga tylu powtórzeń dla uzyskania widocznych efektów, co laser nieablacyjny.

– W przypadku lasera ablacyjnego odnowa kolagenu trwa nawet do półtora roku. Podczas tego długofalowego procesu naprawczego skóra cały czas pracuje, obserwujemy systematyczną poprawę jej struktury, napięcia, wyglądu – wyjaśnia kosmetolożka.

Skóra po zabiegach powinna unikać słońca

Wszystkie bardziej inwazyjne zabiegi na skórę (twarzy przede wszystkim) warto wykonywać jesienią, gdyż mniejsze promieniowanie słoneczne, odpowiednia wilgotność powietrza i niższa temperatura sprzyjają regeneracji i gojeniu skóry. 
Korzystając z usług profesjonalnych gabinetów kosmetycznych mamy pewność dopasowania zabiegów do potrzeb naszej cery. Wachlarz możliwości jest tu znacznie większy niż w domowym zaciszu, używane produkty mają wyższe stężenie składników aktywnych, a specjalista wie, jak odpowiednio je stosować, wykorzystując do tego profesjonalny sprzęt, a także rekomendując produkty do pielęgnacji domowej. Wszystko to przekłada się na zdecydowanie trwalszy, bardziej intensywny i widoczny efekt końcowy.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama