Reklama

Reklama

Minister Czarnek bierze się za Squid Game: „Nasz resort przyjrzy się tej produkcji”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. netflix, wikipedia

Minister Czarnek bierze się za Squid Game: „Nasz resort przyjrzy się tej produkcji” - Zdjęcie główne

Minister Czarnek bierze się za Squid Game: „Nasz resort przyjrzy się tej produkcji” | foto fot. netflix, wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ma zamiar przyjrzeć się bliżej Squid Game, bijącej rekordy popularności produkcji Netfliksa. Jak mówi, sam nie miał okazji obejrzeć serialu, jednak doszły do niego niepokojące wieści dotyczące obecności „zabaw w Squid Game” w polskich szkołach. Co dokładnie nurtuje ministra?

Reklama

„Takie treści nie powinny mieć miejsca”

Południowokoreański serial Squid Game trafił do serwisu Netflix zaledwie kilka tygodni temu, a już dzisiaj jest jedną z najczęściej oglądanych i najbardziej popularnych produkcji platformy. Obejrzało go już ponad 130 mln ludzi na świecie, co plasuje go na pierwszym miejscu w rankingu popularności Netfliksa. Razem ze Squid Game, na podium znajdują się pierwsza część francuskiego Lupina oraz pierwszy sezon Wiedźmina. 

Teraz o serialu zrobiło się głośno za sprawą słów ministra Czarnka. Na łamach „Faktu” wyraził swoje obawy związane z produkcją oraz jej złym wpływem na dzieci w polskich szkołach.

- Przyznam się szczerze, że nie miałem okazji obejrzeć jeszcze tego serialu. Moje dzieci również go nie widziały. Po apelach nauczycieli i rodziców nasz resort przyjrzy się tej produkcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z kuratorami, którzy będą badać ten problem. Takie treści nie powinny mieć miejsca - zapowiedział w rozmowie z tabloidem. 

Dzieci naśladują gry pokazywane w serialu

Fabuła serialu jest bardzo prosta. Dłużnicy mieszkający w Korei Południowej zostają zaproszeni do wzięcia udziału w grze, w której mają szansę na zdobycie ogromnej sumy pieniędzy i spłatę swoich zobowiązań. Podejmują się wyzwania, grając w znane z dzieciństwa gry, po których wygrani przechodzą do kolejnych etapów, a przegrani giną. Niektóre sceny są niezwykle brutalne, a serial dozwolony jest dla widzów od lat 16 w górę. 

Tymczasem, serialowe konkurencje dotarły do dzieci i młodzieży w szkołach, nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Wielkiej Brytanii czy Australii. Belgijscy uczniowie także naśladują wydarzenia mające miejsce w serialu. W jednej ze szkół doszło nawet do pobicia nastolatków, którzy nie dali sobie rady w wykonaniu zadań pokazanych w produkcji. Hiszpańscy nauczyciele również są zaniepokojeni, twierdząc, że dzieci nie są w stanie odróżnić rzeczywistości od fikcji.

- Zauważyliśmy, że 8- i 9-latkowie bawią się w gry podobne do tych pokazywanych w filmie. Ze śpiewem naśladują strzały do przegrywających i sami padają na ziemię udając martwych. Jestem w szoku - napisała na Twitterze jedna z nauczycielek.

Polskie szkoły zaczęły wysyłać ostrzeżenia do rodziców

"Fakt" ustalił, że niektóre polskie szkoły zaczęły wysyłać ostrzeżenia do rodziców, w których alarmują o zgubnych skutkach serialu na dziecięcą psychikę. Dziennik przytoczył też wypowiedź Łukasza Wojtasika z "Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę".

- Jego fragmenty, przeróbki i odtwarzane sceny obserwujemy m.in. w popularnym wśród nastolatków, a nawet młodszych dzieci TikToku. Nauczyciele informują też o naśladowaniu scen z filmu i podejmowaniu prezentowanych w nim „gier” na szkolnych korytarzach. Relacjonują przypadki, kiedy dzieci zainspirowane filmem stosują przemoc wobec przegranych – mówił Łukasz Wojtasik.

Portal Wirtualne Media zwraca uwagę na to, że Netflix w żaden sposób nie zawinił w rozprzestrzenianiu się tego trendu wśród dzieci. Serial posiada ograniczenie wiekowe, a rodzice nie chcąc dopuścić do oglądania go przez najmłodszych mogą zabezpieczyć konto. 

Pozostaje zatem pytanie, co tak naprawdę ministerstwo może zrobić w tej sprawie i czy jakiekolwiek działania faktycznie będą miały miejsce. Co o tym myślicie? Podzielcie się w komentarzach. 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE